W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na podróżowanie samolotem w trakcie trwania ciąży, jednak warto pamiętać, że wymaga to pewnej ostrożności. Przygotowaliśmy 6 wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do lotu samolotem w czasie ciąży — tak, aby był w pełni bezpieczny i komfortowy.

Czy kobieta w ciąży może lecieć samolotem?

Podróżowanie samolotem to dla wielu osób wygodny i szybki sposób na przemieszczanie się między krajami czy kontynentami. Loty są popularne wśród ludzi podróżujących zarówno służbowo, jak i w celach prywatnych, jednak dla kobiet w ciąży mogą być nieco bardziej skomplikowane.

W większości przypadków latanie samolotem w ciąży może być w pełni bezpieczne. Są jednak 2 podstawowe warunki:

  • ciąża powinna przebiegać bez żadnych komplikacji,
  • nie może być żadnych przeciwwskazań medycznych w zakresie podróży tego typu.

Zawsze należy rozważyć zasadność podróży samolotem w III trymestrze, a w szczególności w bardzo zaawansowanej ciąży. W tym okresie wzrasta ryzyko chociażby przedwczesnego odpływania płynu owodniowego.

Jeśli występują u Ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak skurcze, krwawienia, problemy z ciśnieniem krwi lub cukrzycą ciążową, należy odłożyć planowaną podróż samolotem do momentu po porodzie.

Podróże samolotem w ciąży do krajów tropikalnych

Badania wykazały, że loty samolotem nie wpływają negatywnie na rozwój płodu (jeśli kobieta jest zdrowa). Jednakże, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, kobiety w ciąży powinny unikać podróży do krajów, w których występują różnego rodzaju choroby zakaźne lub warunki pogodowe, które mogą wpłynąć na zdrowie matki i dziecka. Warto skonsultować kierunek wyjazdu z lekarzem medycyny podróży oraz ginekologiem, który prowadzi ciążę.

6 wskazówek, jak się przygotować do lotu w czasie ciąży

1. Skonsultuj lot samolotem z lekarzem prowadzącym ciążę

Przed podjęciem decyzji o podróży samolotem w ciąży, kobiety spodziewające się dziecka powinny obowiązkowo skonsultować ten pomysł ze swoim lekarzem prowadzącym. Ginekolog będzie w stanie ocenić, czy podróż samolotem jest bezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dziecka. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić unikanie lotów na dalsze odległości lub całkowite odwołanie podróży. Zawsze jest to kwestia indywidualna — zależna od Twojej historii ciąży oraz zdrowia. Warto przeczytać na stronie linii lotniczych czy wymagane jest pisemne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróżowania samolotem. Czasami na stronie internetowej przewoźników można pobrać specjalnie przygotowany formularz.

2. Wybierz odpowiedni okres na podróż w czasie ciąży

Najlepszym okresem ciąży na podróż samolotem jest drugi trymestr. W tym okresie ryzyko poronienia jest już minimalne, ale jeszcze nie występują zagrożenia związane z porodem przedwczesnym.

W pierwszym trymestrze ciąży kobiety często odczuwają nudności i wymioty, co może utrudnić podróż samolotem.

W trzecim trymestrze ciąży natomiast kobiety mogą już odczuwać dolegliwości związane z zaawansowaniem ciąży.

3. Sprawdź obostrzenia linii lotniczych dla kobiet w ciąży

Warto również pamiętać, że poszczególne linie lotnicze mają konkretne obostrzenie dla kobiet w ciąży. Zwykle linie lotnicze pozwalają na lot do 36 tygodnia ciąży, ale są i takie, które pozwalają tylko do 28 tygodnia ciąży lub aż do 38 tygodnia. Przed planowaną podróżą warto sprawdzić, jakie są warunki konkretnej linii lotniczej.

4. Wybierz odpowiednie miejsce w samolocie

Kobiety w ciąży powinny wybierać miejsca w samolocie z uwzględnieniem swoich potrzeb. Najlepiej wybrać miejsce przy przejściu lub z większą przestrzenią na nogi. Ważne jest również, aby unikać miejsc przy wyjściu awaryjnym, ponieważ w przypadku ewakuacji, kobiety w ciąży mogą mieć trudności w szybkim poruszaniu się. Inni pasażerowie mogą pospiesznie kierować się do wyjścia, nie zważając na Ciebie i Twój stan.

5. Unikaj długotrwałego siedzenia na swoim miejscu

Podczas długich, międzykontynentalnych lotów, kobiety w ciąży powinny regularnie wstawać i poruszać się po kabinie samolotu. Długotrwałe siedzenie może prowadzić do zakrzepicy, która szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Być może lekarz zaleci nawet zastrzyk z heparyną do podania przed podróżą.

6. Zadbaj o wygodę, miękkie ubranie i odpowiednie „wyposażenie”

Podczas lotu kobieta w ciąży może doświadczyć różnych dolegliwości, takich jak mdłości, bóle głowy, obrzęki lub problemy z oddychaniem. Dlatego bardzo istotne jest, aby odpowiednio przygotować się do takiej podróży. Pamiętaj, aby na pokład samolotu zabrać leki, które przyjmujesz. Co ponadto? Zerknij na poniższą listę.

Co podniesie komfort długiego lotu w ciąży?

  • miękkie, wygodne i luźne ubrania oraz buty
  • poduszka do spania
  • skarpetki na nogi
  • ciepła bluza (w samolotach bywa zimno wskutek działającej klimatyzacji)
  • cukierki lub guma do żucia (przydają się podczas startu i lądowania, by zminimalizować uczucie „zatkanych uszu”)
  • krem nawilżający (podczas wielogodzinnego lotu skóra bardzo się wysusza)
  • mokre chusteczki
  • zatyczki do uszu
  • butelka z wodą, którą można regularnie popijać małymi łykami, aby uniknąć odwodnienia.

Masz wątpliwości co do planowanej podróży samolotem w ciąży? Zapraszamy na konsultację ginekologiczną w Łodzi. U nas nie czekasz w kolejce, nie potrzebujesz też skierowania. Otoczymy Cię najlepszą opieką i odpowiemy na wszelkie pytania, tak aby zadbać o Twoje zdrowie i bezpieczny rozwój maleństwa.

dr n med. Maciej Naze

Artykuł powstał we współpracy z dr n. med Agnieszką Żalińską.

dr n. med Agnieszka Żalińska – ginekolog- położnik, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2016 r. odbywa szkolenie specjalizacyjne w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii.

Badania prenatalne to jeden z jej głównych obszarów zawodowych. W poradni PUROMED prowadzi ciąże pojedyncze i mnogie, wykonuje także badania prenatalne.