Wczesne rozpoznanie raka piersi jest bardzo ważne dla korzystnego rokowania. Oprócz samobadania wskazane są badania obrazowe – mammografia i USG. Oba pozwalają wykryć zmiany niezłośliwe i złośliwe. Są proste, szybkie i bezinwazyjne. Wiele kobiet zastanawia się jednak, które badanie jest lepsze – USG piersi czy mammografia?
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. W ciągu ostatnich lat w Polsce obserwuje się wzrost wskaźnika śmiertelności z jego powodu. Tymczasem wykrycie choroby we wczesnym stadium daje duże szanse na jej wyleczenie. Jest to jednak trudne, ponieważ na tym etapie rak piersi przebiega bezobjawowo. Pomóc może regularne wykonywanie badań obrazowych – mammografii lub USG.

Mammografia – co to za badanie?

Mammografia jest badaniem, podczas którego wykonywane są dwa zdjęcia RTG piersi – od góry i w skosie. Przeprowadzane jest w pozycji stojącej. Kobieta umieszcza pierś na specjalnej podstawce z detektorem, która jest dociskana płytką kompresyjną. Następnie aparat tworzy obrazy wnętrza piersi. Mammografia trwa kilka minut. Jest bezinwazyjna, ale u części pań może powodować dyskomfort.

Mammografia pozwala wykryć:

  • różnego rodzaju zmiany w piersiach (również bardzo małe),
  • zwapnienia i mikrozwapnienia

Na czym polega USG piersi?

USG piersi to badanie bezinwazyjne i bezbolesne. Polega na przyłożeniu sondy ultrasonografu do skóry na piersi i poruszaniu nią, aby uwidocznić obraz wewnętrznych tkanek. Lekarz widzi je na ekranie komputera i od razu może dokonać ich oceny. Wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach z rękami pod głową. USG piersi trwa kilkanaście minut.

USG piersi pozwala wykryć:

  • łagodne guzki,
  • zmiany nowotworowe,
  • zmiany zapalne,
  • torbiele.

Mammografia i USG piersi – podstawowe różnice

Podstawową różnicą między mammografią i USG piersi jest technika obrazowania. W pierwszym przypadku wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. Podczas badania wykonywana jest seria zdjęć. Prawidłowa tkanka przedstawiona jest w ciemnych barwach, a zmiany przybierają biały kolor. Ultrasonografia wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Odbijają się one od tkanek wewnątrz organizmu, a następnie wracają do odbiornika. Komputer przekształca je na obraz, w którym prawidłowa tkanka jest w różnych odcieniach szarości , a zmiany raczej ciemne. Podczas USG dokonywana jest ocena w czasie rzeczywistym. Mammografia i USG wykrywają zmiany w piersiach. Jednak w pierwszym badaniu nie jest możliwe stwierdzenie, czy mamy do czynienia z litymi guzami czy torbielami. Natomiast ultrasonografia nie uwidacznia mikrozwapnień.

Co jest bardziej wiarygodne: USG czy mammografia?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Oba badania wykrywają niepokojące zmiany w piersiach. Często też stanowią swoje uzupełnienie, ponieważ lekarz może zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki o USG piersi. Dzieje się tak u kobiet przyjmujących hormonalną terapię zastępczą lub z tzw. gęstą budową piersi – gdy przeważają w nich elementy gruczołowo-włókniste, które lepiej pochłaniają wiązkę promieni. W takim przypadku mammografia oparta o promienie rentgenowskie może nie ujawnić wszystkich nieprawidłowości. Ze względu na nakładanie się cieni tkanek dodatkowe USG jest zalecane również, gdy w badaniu mammograficznym zostały wykryte zmiany. Ultrasonografia pozwala określić ich rodzaj. To, jakie badanie piersi wykonać, zależy głównie od wieku kobiety. Przed 40. rokiem życia piersi są gęste i gruczołowe, ponieważ dopiero zaczynają ulegać przebudowie tłuszczowej. Wówczas bardziej wiarygodne będzie badanie USG. Natomiast mammografia powinna być wybierana przez kobiety po 40. roku życia. W ich piersiach przeważa tkanka tłuszczowa. Dlatego niepokojące zmiany będą lepiej widoczne w obrazie uzyskanym przy pomocy promieniowania rentgenowskiego.

Kiedy badać piersi?

Samobadanie piersi powinno być wykonywane raz w miesiącu najlepiej po menstruacji. Badania obrazowe – mammografię i USG – przeprowadza się rzadziej. Zalecane jest, aby pierwsze USG piersi wykonać już po 20. roku życia. Panie, które ukończyły 30 lat powinny zgłaszać się na to badanie raz w roku. Nawet jeśli nie obserwują żadnych niepokojących objawów. Wykonanie pierwszej mammografii zalecane jest około 40. roku życia. Do momentu ukończenia 50 lat należy zgłaszać się na badanie co 2–3 lata. Później wskazane jest powtarzanie jej co rok. (według programu profilaktyki, zawsze co 2 lata , tylko w przypadku dodatkowych czynników 1 raz w roku) Zarówno mammografię, jak i USG piersi dobrze jest wykonać w 1. połowie cyklu menstruacyjnego. Nie jest to jednak konieczność.

Nieprawidłowości w mammografii lub USG piersi – co dalej?

Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości w mammografii lub USG piersi jest wskazaniem do dalszej diagnostyki. Pacjentki zapraszamy na konsultację onkologiczną piersi, na której lekarz oceni wyniki badań, przeprowadzi wywiad lekarski, wykona badanie fizykalne oraz wyda skierowanie na dalsze testy – np. biopsję cienkoigłową piersi  lub gruboigłową .

Umów się na USG piersi
w poradni PUROMED

konsultacja dermatologiczna w Łodzi