Osoby chorujące na cukrzycę powinny monitorować poziom glukozy we krwi, szczególnie jeśli są w trakcie insulinoterapii. Najpowszechniejsza metoda – pomiar przy pomocy glukometru – jest niekomfortowa i inwazyjna – co prawda jest to niewielkie ukłucie cienką igłą, ale zawsze ukłucie, a takich ukłuć każdego dnia chory na cukrzycę wykonuje kilka. Alternatywą dla glukometru jest sensor, który automatycznie mierzy i zapisuje poziom cukru (zarówno w dzień, jak i w nocy) i umożliwia sprawdzanie tego poziomu niezliczoną ilość razy w ciągu doby (bez nieprzyjemnego nakłuwania palca). Dodatkowo – co bardzo istotne dla diabetyków – pokazuje, czy wskazany poziom cukru będzie w najbliższych godzinach stały, czy też będą wahania w górę, bądź w dół. Jest to niezwykle ważna informacja, gdyż pozwala zoptymalizować dawkę przyjmowanej w danym momencie insuliny.

Dowiedz się, jak działa to urządzenie i dla kogo jest przeznaczone.

Cukrzyca charakteryzuje się wykraczającym ponad normę poziomem glukozy we krwi. Stan, w którym poziom glukozy jest za wysoki określa się mianem “hiperglikemii”. Taka wieloletnia i niezauważona hiperglikemia w podstępny sposób sprzyja rozwojowi przewlekłych powikłań Prowadzi m.in. do uszkodzenia nerwów, naczyń krwionośnych, narządów wewnętrznych, a także śpiączki cukrzycowej. Pamiętajmy jednak, że chorzy na cukrzycę są jednocześnie narażeni na „hipoglikemię”, czyli nagły spadek stężenia glukozy, który jest równie niebezpieczny dla zdrowia i życia. Dlatego tak ważne dla cukrzyków są regularne pomiary cukru we krwi.

Czym jest sensor do ciągłego monitorowania glikemii?

To niewielkie urządzenie (wielkości monety 5-złotowej), noszone na tylnej części ramienia, które pozwala monitorować poziom cukru we krwi w sposób nieprzerwany. Działa przez całą dobę i automatycznie zapisuje wyniki, które w dowolnym momencie można odczytać przykładając smartfona do sensora. W zainstalowanej, dedykowanej do tego urządzenia, aplikacji pojawi się odczyt poziomu glukozy wraz z „prognozowanym” stanem na najbliższe godziny. W przypadku osób posiadających pompę insulinową to ona może pełnić funkcję czytnika.
System do pomiaru cukru we krwi składa się z:

 • sensora,
 • nadajnika,
 • odbiornika.

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje sensorów do pomiaru glikemii, które nieznacznie różnią się sposobem działania.

Jak działa sensor do pomiaru cukru we krwi?

Sensor umieszczany jest podskórnie – najczęściej na ramieniu, ale też na brzuchu lub pośladku. Zawiera enzym, który wchodzi w reakcję z płynem śródtkankowym. W efekcie powstaje sygnał, który urządzenie odczytuje i przekłada na aktualną wartość glikemii.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje sensorów do pomiaru glikemii:

 • CGM (Continuous Glucose Monitoring),
 • FGM (Flash Glucose Monitoring).
System CGM dokonuje pomiarów glukozy we krwi co 5 minut. Dzieje się to w sposób automatyczny i nie są wymagane żadne działania ze strony Pacjenta. Natomiast system FGM mierzy glikemię co 15 minut. Jednak aby odczytać wynik, konieczne jest zbliżenie czytnika do sensora. Należy to robić minimum raz na 8 godzin.
Sensor do pomiaru glukozy – jak działa? W jaki sposób pomaga pacjentom z cukrzycą?

bezbolesny pomiar bez kłucia palców

Poziom cukru sprawdzisz w 1 sekundę, swoim telefonem.

Sensor do pomiaru glukozy – jak działa? W jaki sposób pomaga pacjentom z cukrzycą?

alarmy

Otrzymasz na telefon automatyczne powiadomienie, gdy Twój poziom cukru będzie zbyt niski lub wysoki.
Sensor do pomiaru glukozy – jak działa? W jaki sposób pomaga pacjentom z cukrzycą?

prosty w obsłudze

14 dniowy sensor jest niewielki. Założysz go na tylną część ramienia szybko i bezboleśnie.

Sensor do pomiaru glukozy – jak działa? W jaki sposób pomaga pacjentom z cukrzycą?

dostęp do czytelnych raportów

Sensor automatycznie mierzy i zapisuje Twój poziom cukru przez 24 godziny, tworząc wykres dobowy. Raport możesz wysłać swojemu lekarzowi i ułatwić wdrażanie zmian w terapii.

Czy sensor do mierzenia cukru jest refundowany?

Cena sensora do pomiaru glukozy we krwi jest wysoka. Miesięczny koszt urządzenia (w zależności od jego rodzaju) wynosi nawet kilkaset złotych. Wielu chorych na cukrzycę nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Jednak w Polsce możliwa jest refundacja sensora do mierzenia cukru. Diabetycy mogą liczyć na to, że Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje większą część kosztów urządzenia:

 • 80% w przypadku dzieci (zapłacisz 20% ceny),
 • 70% w przypadku dorosłych (zapłacisz 30% ceny).

Komu przysługuje sensor do pomiaru glikemii i jak uzyskać refundację?

Od 1. stycznia 2023 roku obowiązują następujące zasady refundacji sensora do pomiaru cukru we krwi:

 1. Refundacja przysługuje dzieciom od 4. do 18. roku życia chorującym na cukrzycę typu 1 lub 3 (cukrzyca wtórna).
 2. Refundacja przysługuje osobom po 18. roku życia chorym na cukrzycę typu 1 lub 3 (niezależnie od metody terapii) oraz typu 2, jeżeli wymaga ona intensywnej insulinoterapii.
 3. Refundacja przysługuje kobietom w ciąży i w połogu, które przyjmują insulinę.
 4. Refundacja przysługuje osobom niedowidzącym i niewidomym, które przyjmują insulinę.

Refundacja obejmuje maksymalnie 13 sensorów w okresie 6 miesięcy.

Aby otrzymać refundację na sensor do pomiaru glukozy we krwi, powinieneś udać się do lekarza. Zlecenie na urządzenie może wystawić:

Dokument wystawią także inni lekarze specjaliści, którzy są zatrudnieni w poradniach lub na oddziałach diabetologicznych. Zlecenie na sensor możesz zrealizować w każdym sklepie medycznym (również internetowym), który ma podpisaną umowę w Narodowym Funduszem Zdrowia.

Sensor do pomiaru glikemii – wady i zalety

Sensor do pomiaru cukru we krwi uznawany jest za doskonałą alternatywę dla glukometrów. Urządzenie ma wiele zalet. Przede wszystkim poprawia komfort chorego, ponieważ nie wymaga wykonywania wkłuć kilka razy dziennie. Pomiar jest szybki i można dokonać go w każdym miejscu i czasie – wystarczy przyłożyć telefon do sensora. Wyniki glikemii gromadzone są w aplikacji mobilnej. Dzięki temu możesz widzieć trendy i przeglądać wykresy. Jeżeli poziom cukru będzie za wysoki lub za niski, otrzymasz powiadomienie o tym fakcie. Ponadto istnieje możliwość monitorowania odczytów przez osoby bliskie (poprzez zainstalowanie na smartfonie dedykowanej aplikacji), a także przesyłania raportów z pomiarów bezpośrednio do lekarza.

Istotną wadą sensora do pomiaru glikemii jest jego cena – obecnie miesięczny koszt sensora (po refundacji) wynosi ok. 150 zł, co – mimo refundacji – nadal jest znacznym wydatkiem dla wielu chorych i uniemożliwia korzystanie z urządzenia. Użytkownicy zwracają także uwagę na krótki czas działania sensora, który wynosi 14 dni – choć przy założeniu, że istnieje możliwość zamówienia od razu kilku sztuk, nie stanowi to aż tak dużego problemu.

Umów się na konsultację u diabetologa w PUROMED

Umów konsultację z diabetologiem
lek. Magdalena Balcerak – internista, diabetolog PUROME Łódź

Artykuł powstał we współpracy z dr n. med. Magdaleną Balcerak.

dr n. med. Magdalena Balcerak – internista, diabetolog w PUROMED