Poradnia hepatologiczna Łódź

USG Doppler aorty brzusznej

Odczuwasz nietypowy ból brzucha lub pleców? Stwierdzono u Ciebie zmiany miażdżycowe lub istnieje podejrzenie tętniaka aorty? Umów termin badania USG Doppler aorty brzusznej. To zaawansowana metoda diagnostyki obrazowej, która pozwoli wykryć ewentualne zaburzenia w przepływie krwi lub inne niepokojące dolegliwości.
Poradnia hepatologiczna Łódź
USG Doppler aorty brzusznej
Odczuwasz nietypowy ból brzucha lub pleców? Stwierdzono u Ciebie zmiany miażdżycowe lub istnieje podejrzenie tętniaka aorty? Umów termin badania USG Doppler aorty brzusznej. To zaawansowana metoda diagnostyki obrazowej, która pozwoli wykryć ewentualne zaburzenia w przepływie krwi lub inne niepokojące dolegliwości.
USG Doppler aorty brzusznej – wskazania

USG Doppler aorty brzusznej – wskazania

;
podejrzenie tętniaka aorty, zmian miażdżycowych
;
stwierdzenie tętniaka (USG wykonuje się także jako badanie kontrolne w celu monitorowania jego progresji)
;
genetyczne obciążenia
;
występowanie tętniaka lub zmian miażdżycowych w rodzinie
;
nietypowy ból pleców/kręgosłupa (w przypadku gdy zostały wykluczone zmiany zwyrodnieniowe w tej części ciała)
;

monitorowanie efektów leczenia inwazyjnego tętniaków aorty oraz zespołu Leriche’a (niedrożności dolnego odcinka aorty brzusznej lub/i tętnic biodrowych)

Pamiętaj, że szybkie wykrycie ewentualnych niedrożności, zwężeń naczyń lub tętniaka może uratować życie. Nie wiesz, co jest przyczyną dolegliwości, które odczuwasz. Nie odkładaj badań diagnostycznych „na kiedyś”. U nas nie potrzebujesz skierowania na USG Doppler aorty brzusznej. Wystarczy umówić termin.

Na czym polega badanie USG Doppler aorty brzusznej?

Badanie USG Doppler aorty brzusznej to zaawansowana technika ultrasonograficzna, która łączy w sobie tradycyjne badanie ultrasonograficzne z obrazowaniem Dopplera. Podczas badania fale dźwiękowe są kierowane w kierunku aorty brzusznej, a następnie rejestrowane, gdy odbijają się od krwi przepływającej przez tętnice i żyły. Zastosowanie metody Dopplera pozwala na dokładną analizę prędkości i kierunku przepływu krwi wewnątrz naczyń.

Badanie USG Doppler aorty brzusznej ma kluczowe znaczenie w ocenie funkcji układu krążenia. Pozwala na diagnozę tętniaków aorty, identyfikację ewentualnych zwężeń i przeszkód w przepływie krwi. Jest to istotne w diagnostyce chorób naczyniowych, miażdżycy czy zakrzepicy.

Na czym polega badanie USG Doppler aorty brzusznej?

Jak dokładnie wygląda badanie USG Doppler aorty brzusznej?

;
Po krótkiej rozmowie lekarz poprosi Cię o odsłonięcie brzucha i ułożenie się w pozycji leżącej z rękami na klatce piersiowej.
;
Następnie na obszar brzucha nałoży specjalny żel, który wyostrza obraz i ułatwia przesuwanie głowicy po skórze.
;
W czasie badania lekarz przesuwa sondę po ciele, ustawiając ją w różnym nachyleniu, z różną siłą ucisku. W ten sposób przeprowadza wizualizację narządów jamy brzusznej.
;
Dodatkowo, za pomocą techniki Dopplera, lekarz ocenia przepływ krwi w aorcie brzusznej. Technika Dopplera pozwala na pomiar prędkości przepływu krwi i ocenę kierunku przepływu. Badanie może obejmować ocenę przepływu zarówno w spoczynku, jak i w odpowiedzi na bodźce, takie jak skurcz mięśni brzucha czy oddech.
;
W międzyczasie omawia wszystko to, co widzi na ekranie i odpowiada na Twoje pytania.
;

Całe badanie trwa około 15-20 minut. Jest w pełni bezpieczne, bezbolesne, a wyniki otrzymujesz od razu po jego zakończeniu. Na ich podstawie lekarz prowadzący może zalecić dalsze badania diagnostyczne.

Badanie USG Doppler aorty brzusznej jest nieinwazyjne. Nie musisz się go obawiać. Trwa kilkanaście minut, a pozwala uzyskać w czasie rzeczywistym obraz struktur naczyniowych, co umożliwia dokładną ocenę aorty brzusznej.

USG aorty brzusznej przygotowanie

;
Dzień przed badaniem spożywaj lekkostrawne posiłki. Unikaj surowych warzyw i owoców, produktów mlecznych, strączków, tłustych potraw oraz ciemnego pieczywa.
;
Dodatkowo możesz przyjąć lek, który usunie powietrze z przewodu pokarmowego np. Espumisan (łącznie 6 kapsułek, przyjmowanych po 2, w dwugodzinnych odstępach czasu).
;
Na badanie zgłoś się na czczo. Jeśli jest wykonywane w godzinach popołudniowych — nie przyjmuj pokarmów na 6 h przed badaniem.
;
W dniu badania nie pal tytoniu oraz nie żuj gumy.
;
Pij jedynie niesłodzoną, niegazowana wodę. Unikaj kawy i herbaty.
;
Na badanie ubierz luźne, wygodne ubranie, które umożliwi Ci komfortowe odsłonięcie jamy brzusznej.
Onkologia piersi Łódź

Lekarz wykonujący badanie USG Doppler aorty brzusznej PUROMED

 dr n. med. Justyna Kruś - Hadała

dr n. med. Justyna Kruś-Hadała

chirurg naczyniowy, flebolog

ZOBACZ OPIS

UMÓW WIZYTĘ

Cena badania USG Doppler aorty brzusznej w Łodzi

USG Doppler aorty brzusznej 180 zł
Badanie USG Doppler aorty brzusznej w Łodzi bez skierowania i długich kolejek pozwoli Ci na szybką diagnozę niepokojących dolegliwości.

Zarezerwuj termin USG w PUROMED.

Zachęć do badania swoich bliskich. Wspólnie dbajmy o siebie nawzajem.