Poradnia hepatologiczna Łódź

USG Doppler tętnic nerkowych

Choroby nerek późno dają o sobie znać. Zwykle są skąpoobjawowe lub zupełnie bezobjawowe – dopóki nie wystąpi ich ostra niewydolność. Badanie USG Doppler tętnic nerkowych pozwala wykryć i monitorować ewentualne nieprawidłowości. Jeśli podejrzewasz chorobę nerek – zarezerwuj termin badania.

Poradnia hepatologiczna Łódź
USG Doppler tętnic nerkowych

Choroby nerek późno dają o sobie znać. Zwykle są skąpoobjawowe lub zupełnie bezobjawowe – dopóki nie wystąpi ich ostra niewydolność. Badanie USG Doppler tętnic nerkowych pozwala wykryć i monitorować ewentualne nieprawidłowości. Jeśli podejrzewasz chorobę nerek – zarezerwuj termin badania.

Wskazania do przeprowadzenia badania USG Doppler tętnic nerkowych

Wskazania do przeprowadzenia badania USG Doppler tętnic nerkowych

;
szybkie męczenie się i nietolerancja wysiłku
;
podejrzenie chorób nerek
;
białkomocz lub krwiomocz
;
obrzęki
;
nieprawidłowe wartości stężenia kreatyniny, mocznika czy jonów
;
niewydolność nerek
;
nadciśnienie tętnicze
;
choroby naczyń nerkowych
;
zaburzenia przepływu krwi w nerkach
;
cukrzyca
;
kamica nerkowa
;
monitorowanie stanu zdrowia nerek
;
ocena skutków ubocznych stosowanych leków
Zgodnie z badaniami Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego przewlekła choroba nerek to problem nawet 4 milionów Polaków. Niestety diagnozujemy ją zbyt późno, ponieważ we wczesnych stadiach nie daje żadnych objawów. Pamiętaj, że USG Doppler tętnic nerkowych możesz wykonać także profilaktycznie, jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań. U nas nie potrzebujesz skierowania na USG. Wystarczy umówić termin.

Na czym polega USG Doppler tętnic nerkowych

USG Doppler tętnic nerkowych to badanie ultrasonograficzne, które ma na celu ocenę przepływu krwi w nerkach.

Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która mierzy prędkość przepływu i stężenia krwi w naczyniach. Badanie to jest szczególnie przydatne w diagnostyce chorób nerek, takich jak niedokrwistość, niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze, czy też choroby naczyń nerkowych. Wynik badania pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia tych chorób oraz na monitorowanie ich postępu.

Jeśli badanie wykaże zaburzenia w przepływie krwi w tętnicach nerkowych, lekarz może zalecić dalsze badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny nerek, w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób nerek.

Na czym polega badanie USG jamy brzusznej?

dr n. med. Magdalena Balcerak podczas badania USG w PUROMED

Jak dokładnie wygląda badanie USG Doppler tętnic nerkowych?

;
Po krótkiej rozmowie lekarz poprosi Cię o odsłonięcie brzucha i ułożenie się w pozycji leżącej z rękami na klatce piersiowej.
;

Następnie na obszar brzucha nałoży specjalny żel, który wyostrza obraz i ułatwia przesuwanie głowicy po skórze.

;
W czasie badania lekarz przesuwa sondę po ciele, ustawiając ją w różnym nachyleniu, z różną siłą ucisku. W ten sposób przeprowadza wizualizację narządów jamy brzusznej.
;
Dodatkowo, za pomocą techniki Dopplera, lekarz ocenia przepływ krwi w tętnicach nerkowych. Technika Dopplera pozwala na pomiar prędkości przepływu krwi i ocenę kierunku przepływu. Badanie może obejmować ocenę przepływu zarówno w spoczynku, jak i w odpowiedzi na bodźce, takie jak skurcz mięśni brzucha czy oddech.
;
W międzyczasie omawia wszystko, co widzi na ekranie i odpowiada na Twoje pytania.
;
Całe badanie trwa około 15-20 minut. Jest w pełni bezpieczne, bezbolesne, a wyniki otrzymujesz od razu po jego zakończeniu. Na ich podstawie lekarz prowadzący może zalecić dalsze badania diagnostyczne.
USG Doppler tętnic nerkowych jest zupełnie bezinwazyjne i bezbolesne. Nie musisz się go obawiać. Trwa kilkanaście minut, a pozwala wykryć także problemy, które jeszcze nie dały o sobie znać.

Przygotowanie do badania USG Doppler tętnic nerkowych

;
Badanie USG Doppler tętnic nerkowych jest bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.
;
W większości przypadków, badanie USG Doppler tętnic nerkowych nie wymaga postu, więc możesz je wykonać o dowolnej porze dnia.
;
Na badanie ubierz luźne, wygodne ubranie, które umożliwi Ci komfortowe odsłonięcie jamy brzusznej.
Przygotowanie do badania  USG Doppler tętnic nerkowych

Lekarz wykonujący badanie USG Doppler tętnic nerkowych

Cena badania USG Doppler tętnic nerkowych

USG Doppler tętnic nerkowych 160 zł – 180 zł
USG Doppler tętnic nerkowych w Łodzi bez skierowania i długich kolejek możesz wykonać także profilaktycznie – nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, ale chcesz skontrolować stan swojego zdrowia.
Zarezerwuj termin USG w PUROMED.
Zachęć do badania swoich bliskich. Wspólnie dbajmy o siebie nawzajem.