USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym
Zakażenie HCV i HBV, marskość lub alkoholowe uszkodzenie wątroby, a także masywne stłuszczenie narządu – to główne wskazania do przeprowadzenia badania obrazowego USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym. U nas wykonasz to badanie bez skierowania i kolejek. Zarezerwuj termin.
Wskazania do badania USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym
Na czym polega USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym?
USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym to badanie ultrasonograficzne, które pozwala na wizualizację narządów jamy brzusznej oraz pomiar prędkości przepływu krwi w układzie wrotnym.
Układ wrotny składa się z żyły wrotnej, żył wątrobowych, żył śledzionowych oraz tętnicy wątrobowej, a jego prawidłowe funkcjonowanie jest istotne dla utrzymania odpowiedniej pracy narządów trawiennych.
Podczas tego badania lekarz wykonuje standardowe USG jamy brzusznej, które obejmuje wizualizację narządów takich jak wątroba, trzustka, śledziona, nerki i pęcherzyk żółciowy. Dodatkowo, za pomocą techniki Dopplera, oceniany jest przepływ krwi w żyłach wrotnych i tętnicach wątrobowych, które stanowią główny składnik układu wrotnego.
dr n. med. Magdalena Balcerak podczas badania USG w PUROMED
Co wykrywa badanie USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym?
Przepływ krwi w układzie wrotnym może być zaburzony w przypadku chorób wątroby, takich jak marskość wątroby, zwężenia naczyń wątrobowych lub zakrzepica wrotna. Badanie może pomóc w identyfikacji takich zmian i ocenie stopnia ich wpływu na przepływ krwi. Ponadto ten rodzaj USG może pomóc w wykryciu i ocenie rozwoju żylaków przełyku, a także monitorowaniu skuteczności terapii ukierunkowanej na wyleczenie tych dolegliwości.
Jak dokładnie wygląda USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym?
Badanie USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym jest przeprowadzane w podobny sposób do standardowego badania USG jamy brzusznej, ale dodatkowo skupia się na ocenie przepływu krwi w układzie wrotnym.
Następnie na obszar brzucha nałoży specjalny żel, który wyostrza obraz i ułatwia przesuwanie głowicy po skórze.
Całe badanie trwa około 15-20 minut. Jest w pełni bezpieczne, bezbolesne, a wyniki otrzymujesz od razu po jego zakończeniu. Na ich podstawie lekarz prowadzący może zalecić dalsze badania diagnostyczne.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym
Dodatkowo możesz przyjąć lek, który usunie powietrze z przewodu pokarmowego np. Espumisan (łącznie 6 kapsułek, przyjmowanych po 2, w dwugodzinnych odstępach czasu).
Na badanie zgłoś się na czczo. Jeśli jest wykonywane w godzinach popołudniowych — nie przyjmuj pokarmów na 6 h przed badaniem.
Lekarz wykonujący badanie
Cena badania USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym
USG jamy brzusznej z oceną przepływów w układzie wrotnym | 180 zł |
ul. Św. Teresy 92
91-341 Łódź
42 20 80 100
poradnia@puromed.pl
Jesteśmy Partnerem
KARTY ŁODZIANINA
Choroby zakaźne
Dermatologia
Diabetologia
Dietetyka kliniczna
Endokrynologia
Fizjoterapia
Fizjoterapia dziecięca
Fizjoterapia uroginekologiczna
Ginekologia
Hepatologia
Interna
Kardiologia
Medycyna podróży
Neurologia
Onkologia
Onkologia piersi
Ginekologia onkologiczna
Ortopedia
Podologia
Psychiatria stacjonarna
Psychiatria wizyty domowe
Psychiatria wizyty online
Reumatologia
Urologia