Do zakażenia chorobą weneryczną może dojść podczas stosunku waginalnego, oralnego lub analnego bez zabezpieczenia. Statystyki pokazują, że najwięcej przypadków odnotowuje się w grupie osób młodych – przed 24. rokiem życia. Do czynników ryzyka zalicza się m.in. dużą aktywność seksualną, częste zmienianie partnerów seksualnych oraz niestosowanie prezerwatyw.
Czy HIV i opryszczka to choroby weneryczne? Rodzaje chorób przenoszonych drogą płciową
Choroby przenoszone drogą płciową zostały podzielone ze względu na patogen, który je wywołuje. Wyróżnia się:
- Bakteryjne choroby weneryczne
Do tej grupy zaliczane są: kiła, rzeżączka, ziarniniak pachwinowy, chlamydioza, wrzód weneryczny. - Wirusowe choroby weneryczne
Do tej grupy zaliczane są: AIDS (wirus HIV), Wirusowe zapalenie wątroby (wirus HBV, HCV, HAV), kłykciny kończyste (wirus HPV), opryszczka. - Pasożytnicze choroby weneryczne
Do tej grupy zaliczane są: rzęsistkowica, ameboza, wszawica łonowa, świerzb. - Grzybicze choroby weneryczne
Do tej grupy zaliczana jest kandydoza.
Pamiętaj, że w przypadku niektórych wymienionych wyżej chorób stosunek seksualny jest tylko jedną z dróg zakażenia. Część z nich może rozwinąć się na skutek kontaktu uszkodzonej błony śluzowej z płynami ustrojowymi lub zakażonym przedmiotem, a także w czasie porodu siłami natury. Tak dzieje się w przypadku m.in. wirusa HIV, wirusa zapalenia wątroby typu B i C, opryszczki.
Po jakim czasie występują objawy choroby wenerycznej?
Pamiętaj, że nie wszystkie objawy w obrębie narządów płciowych świadczą o chorobie wenerycznej. Okolica ta jest szczególnie narażona na podrażnienia, alergie, urazy oraz zakażenia innymi drobnoustrojami (nieprzenoszącymi się drogą płciową).
Objawy chorób wenerycznych u kobiet
Nie wszystkie choroby weneryczne dają takie same objawy. Symptomy mogą ograniczyć się do konkretnej okolicy ciała (np. narządy intymne, gardło, odbyt, skóra), ale niekiedy towarzyszą im też dolegliwości ogólne – np. gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.
Objawy, które wskazują na chorobę weneryczną u kobiet to:
- upławy (nieprawidłowa wydzielina z pochwy),
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- ropna wydzielina z cewki moczowej,
- zmiany skórne na narządach płciowych (pęcherzyki, owrzodzenie, brodawki),
- ból w podbrzuszu,
- świąd i pieczenie okolic intymnych,
- nadżerki i owrzodzenia w jamie ustnej,
- częstomocz,
- krwawienie po stosunku,
- ropna wydzielina z szyjki macicy.
W przypadku kobiet bardzo często choroby przenoszone drogą płciową przebiegają bezobjawowo.
Objawy chorób wenerycznych u mężczyzn
Choroby weneryczne u mężczyzn mogą objawiać się w następujący sposób:
- wysypka w okolicach intymnych,
- grudki na penisie i mosznie,
- owrzodzenia w okolicy odbytu,
- dyskomfort lub ból podczas oddawania moczu,
- wydzielina z cewki moczowej,
- ból w czasie wzwodu,
- objawy ogólne (gorączka, gorsze samopoczucie, powiększone węzły chłonne).
Choroby weneryczne u mężczyzn mogą przebiegać również bezobjawowo.
Jak rozpoznać choroby weneryczne?
Jeżeli zaobserwowałeś u siebie objawy choroby przenoszonej drogą płciową, powinieneś niezwłocznie umówić się na konsultację dermatologiczną. Lekarz zbierze wywiad medyczny, wykona niezbędne badania, a także pokieruje Cię na testy laboratoryjne, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć zakażenie. W zależności od metody materiałem do analizy jest krew lub wymaz z cewki moczowej, szyjki macicy, pochwy, odbytu lub miejsc zmienionych chorobowo.
Czy cytologia wykrywa choroby weneryczne?
Cytologia nie wykrywa chorób wenerycznych. Jest to badanie, które pozwala wykryć zmiany nowotworowe szyjki macicy. Natomiast na podstawie materiału pobranego podczas cytologii płynnej można dodatkowo wykonać testy w kierunku zakażenia wirusem HPV lub chlamydiozy.
Ile kosztują badania na choroby weneryczne?
Cena badań w kierunku chorób wenerycznych zależy od rodzaju testu. Koszty, które trzeba ponieść wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Aktualne ceny dostępne są w cenniku punktu pobrań.
Czy choroby weneryczne są uleczalne?
Jak leczyć choroby weneryczne?
W przypadku zakażenia wirusem HPV i pojawienia się kłykcin kończystych stosowane są preparaty o działaniu miejscowym. Zmiany chorobowe można usunąć również przy pomocy metod chirurgicznych lub laseroterapii. Mają one jednak tendencję do nawracania. W przypadku wirusa HIV można zastosować profilaktykę poekspozycyjną. Chorym podaje się także leki antyretrowirusowe. Opryszczkę leczy się preparatami miejscowymi i lekami przeciwwirusowymi o działaniu ogólnym.
Grzybicze i pasożytnicze choroby weneryczne są leczone odpowiednio dopasowanymi preparatami. Terapia powinna obejmować oboje partnerów, aby uniknąć ponownego zakażenia.
Profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową
w poradni PUROMED