Badanie wątroby metodą Fibroscan
DIAGNOSTYKA CHORÓB WĄTROBY W ŁODZIMetoda badania wątroby aparatem Fibroscan to sposób na ocenę stopnia zniszczenia wątroby (nie tylko włóknienia, ale również stłuszczenia) – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Z badania możesz skorzystać także profilaktycznie.
Metoda badania wątroby aparatem Fibroscan to sposób na ocenę stopnia zniszczenia wątroby (nie tylko włóknienia, ale również stłuszczenia) – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Z badania możesz skorzystać także profilaktycznie.
Kiedy należy wykonać badanie wątroby metodą Fibroscan?
W celu diagnozy chorób wątroby lub kontroli stopnia jej zwłóknienia, jeśli chorujesz przewlekle.
Wątroba ma wpływ na ponad 500 funkcji życiowych. Oddziałuje na naszą odporność, trawienie, gospodarkę hormonalną oraz przetwarzanie składników odżywczych.
Niestety choroby z nią związane często są bagatelizowane lub dają o sobie znać zbyt późno. Nie zwlekaj! Skorzystaj ze wsparcia poradni hepatologicznej w Łodzi PUROMED. Wczesne wykrycie nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem wątroby może być kluczowe dla leczenia.
Badanie Fibroscan czy elastografia SWE wątroby (USG)? Na czym polega różnica?
Podstawowa różnica pomiędzy elastografią SWE a Fibroscanem polega na zastosowaniu innego źródła fali rozchodzącej się w badanym narządzie. W przypadku aparatu Fibroscan wykorzystano zewnętrzny generator drgań mechanicznych, w przypadku SWE jest to głowica aparatu USG.
Aparat Fibroscan został skonstruowany i jest przeznaczony wyłącznie do badania wątroby – w przeciwieństwie do aparatu USG mającego zastosowanie przy badaniu różnych narządów.
Badanie metodą Fibroscan umożliwia jednoczasową ocenę stopnia zarówno włóknienia, jak i stłuszczenia wątroby – elastografia pozwala ocenić jedynie poziom włóknienia.
Wynik badania Fibroscan jest uzyskiwany po wykonaniu minimum 10 pomiarów, a niekiedy nawet po 15-20 pomiarach, a nie tylko – jak w przypadku zastosowania innych metod – po 5 pomiarach.
Fibroscan to sposób na ocenę stopnia włóknienia i stłuszczenia wątroby. Wykorzystuje drgania mechaniczne, które rozchodzą się po wątrobie, umożliwiając pomiar elastyczności i sprężystości tkanek. Wynik jest podawany w kilopaskalach (kPa) i następnie przeliczany na skalę METAVIR, która jest stosowana także podczas wykonywania klasycznej biopsji wątroby.
Badanie Fibroscan nie jest metodą „ślepą” – lekarz wykonujący badanie ma na ekranie jednowymiarowy obraz wątroby, pozwalający dokładnie określić obszar badania, wykluczając obecności innych struktur (takich jak: naczynia układu wrotnego, guz, torbiele, przewód pokarmowy itd.).
Ocena stłuszczenia wątroby – dlaczego jest tak ważna?
lek. Anna Kotlarska – hepatolog PUROMED
Stłuszczenie wątroby jest odwracalne, ale nieleczone prowadzi do zapalenia lub marskości wątroby. Powszechnie uważa się, że marskość wątroby to problem jedynie osób uzależnionych od alkoholu – nic bardziej mylnego.
Według międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10, rozróżnia się dwa różne schorzenia stłuszczenie wątroby:
- alkoholowe stłuszczenie wątroby
- niealkoholowe stłuszczenie wątroby
W przypadku alkoholowego stłuszczenia wątroby przyczyny zachorowania są oczywiste – nadużywanie alkoholu. Jednak wielu pacjentów należy również do tej drugiej grupy chorych. W grupie ryzyka znajdują się tu osoby:
czas i bezpieczeństwo
Badanie metodą Fibroscan trwa ok. 15 min Nie wymaga hospitalizacji, a nawet pobrania próbki krwi. Nie narusza tkanek.
konsultacja z hepatologiem
Wyniki badania w PUROMED w Łodzi skonsultujesz z certyfikowanym diagnostą Fibroscan specjalistą hepatologii – lek. Anną Kotlarską, która podczas badania analizuje szereg kryteriów zwiększających precyzyjność otrzymanego wyniku.
badanie wątroby dla dorosłych i dzieci
W PUROMED w Łodzi badanie Fibroscan wykonujemy zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Posiadamy specjalistyczną głowicę typu S+, która sprawdza się podczas diagnostyki najmłodszych pacjentów, a także głowicę XL+, która jest odpowiednia dla osób otyłych i z nadwagą.
wyniki
Sprawdzamy heterogeniczność miąższu, wykonując pomiary próbne w różnych miejscach wątroby. Dzięki temu wynik nie jest obciążony tzw. błędem próbki.
Czego dowiesz się po badaniu wątroby Fibroscanem?
Dzięki badaniu metodą Fibroscan uzyskasz pomiar stopnia włóknienia oraz stłuszczenia wątroby, czyli dowiesz się, jak bardzo Twoja wątroba jest zniszczona. Dzięki temu lekarz jest w stanie ocenić, ile czasu pozostało do marskości wątroby, czyli jej zwłóknienia i zmian w budowie.
Badanie może być wykonywane wielokrotnie u jednego pacjenta. Nie jest inwazyjne tak jak w przypadku biopsji wątroby. Przeprowadza się je zarówno po to, aby wykryć chorobę, ocenić stopień jej zaawansowania, jak i w celu oceny postępów wdrożonego leczenia.
Jak wygląda badanie wątroby Fibroscanem?
Lekarz wykonujący badanie wątroby metodą Fibroscan w PUROMED
lek. spec. Anna Kotlarska
jest specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem oraz prowadzi konsultacje z zakresu medycyny podróży.
Pacjenci doceniają ją za wyjątkowy poziom zaangażowania i cierpliwości.
W poradni PUROMED oprócz konsultacji, wykonuje także badanie wątroby metodą Fibroscan, które w bezpieczny i nieinwazyjny sposób pozwala ocenić stopień zwłóknienia i uszkodzenia wątroby.
Cena badania wątroby metodą Fibroscan w PUROMED w Łodzi
Fibroscan z omówieniem wyników | 350 zł |
także profilaktycznie, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości,
ale chcesz skontrolować stan swojego zdrowia.
Nasi specjaliści dzielą się wiedzą
Jak sprawdzić kondycję wątroby? Kiedy i jakie badania wykonać?
Dobra kondycja wątroby przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego...
Obalamy mit, że marskość wątroby jest wyłącznie chorobą osób uzależnionych od alkoholu
Wbrew ogólnemu przekonaniu nadużywanie alkoholu nie jest jedyną przyczyną marskości wątroby....
ul. Św. Teresy 92
91-341 Łódź
42 20 80 100
poradnia@puromed.pl
Jesteśmy Partnerem
KARTY ŁODZIANINA
Choroby zakaźne
Dermatologia
Diabetologia
Dietetyka kliniczna
Endokrynologia
Fizjoterapia
Fizjoterapia dziecięca
Fizjoterapia uroginekologiczna
Ginekologia
Hepatologia
Interna
Kardiologia
Medycyna podróży
Neurologia
Onkologia
Onkologia piersi
Ginekologia onkologiczna
Ortopedia
Podologia
Psychiatria stacjonarna
Psychiatria wizyty domowe
Psychiatria wizyty online
Reumatologia
Urologia