Kiedy wiadomo, że ciąża jest bliźniacza?
Ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu – rozwój dzieci
Rozwój bliźniąt między 4. a 7. tygodniem ciąży
Rozwój bliźniąt między 8. a 11. tygodniem ciąży
Rozwój bliźniąt między 12. a 15. tygodniem ciąży
Rozwój bliźniąt między 16. a 20. tygodniem ciąży
Rozwój bliźniąt między 21. a 24. tygodniem ciąży
Rozwój bliźniąt między 25. a 28. tygodniem ciąży
Rozwój bliźniąt między 29. a 32. tygodniem ciąży
Rozwój bliźniąt między po 33. tygodniu ciąży
Ciąża bliźniacza a ryzyko powikłań
Każda ciąża bliźniacza jest ciążą podwyższonego ryzyka. Szczególne zagrożenie dotyczy bliźniąt jednojajowych, które mają wspólną kosmówkę i wspólny worek owodniowy (ciąża mnoga jednokosmówkowa jednoowodniowa). Nie oznacza to jednak, że powikłania na pewno wystąpią. Przyszła mama powinna jednak zdawać sobie sprawę z takiej możliwości i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.
Możliwe powikłania w ciąży bliźniaczej to:
- poród przedwczesny,
- wyższe ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego,
- zahamowanie wzrostu jednego lub obu płodów (hipotrofia wewnątrzmaciczna)
- wielowodzie, czyli zwiększona objętość płynu owodniowego
- przedwczesne oddzielanie się łożyska,
- niewydolność cieśniowo-szyjkowa.
Istnieją także powikłania, które dotyczą wyłącznie ciąż bliźniaczych jednokosmówkowych. Jednym z nich jest zespół przetoczenia krwi między płodami (TTTS). Przyczyną są nieprawidłowe połączenia naczyń krwionośnych. Wówczas dochodzi do przecieku krwi od jednego dziecka do drugiego. Skutkiem jest nieprawidłowy rozwój bliźniąt. Jeżeli TTTS nie zostanie rozpoznane i leczone, śmiertelność wynosi 60–100%. Diagnoza stawiana jest na podstawie badania USG.
Ciąża bliźniacza – badania. Jak często je wykonywać?
Zgodnie z wytycznymi i zaleceniami badania w ciąży bliźniaczej oraz kontrole lekarskie powinny odbywać się częściej niż w ciąży pojedynczej. Jest to konieczne ze względu na wyższe ryzyko powikłań. Dzięki częstszym kontrolom możliwe jest ich wczesne wykrycie i podjęcie działań, które zapobiegają ich skutkom.
Według zaleceń:
- Wizyty kontrolne w ciąży bliźniaczej powinny odbywać się co 3–4 tygodnie.
- Badanie USG powinno odbyć się w 11.–13. + 6 tygodniu ciąży oraz w 18.–22. tygodniu ciąży, oraz pomiędzy 28.0 a 32.0 tygodniem ciąży.
- W drugiej połowie ciąży bliźniaczej badania USG powinny odbywać się co 4 tygodni
- Ciąża wielopłodowa, a w szczególności ciąża jednokosmówkowa jest wskazaniem do wykonania badania echokardiograficznego, które powinno być wykonane dwukrotnie. I raz, około połowy ciąży celem oceny strukturalnej serca, II raz, w III trymestrze celem oceny funkcji serca. Natomiast w przypadku stwierdzenia wady serca u jednego/obu płodów badań z zakresu kardiologii prenatalnej będzie dużo więcej.
- Pomiędzy tymi szczegółowymi badaniami lekarz wykonuje także badania ultrasonograficzne oceniające dobrostan płodów, a także trend wzrastania.
W przypadku ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej od 16. tygodnia badania USG powinny odbywać się co 2 tygodnie w celu ewentualnego wykrycia powikłań charakterystycznych dla tego rodzaju ciąży, np. TTTS.
Poród w ciąży bliźniaczej
Poród bliźniąt ma miejsce wcześniej niż w ciąży pojedynczej – przed 37. tygodniem. Ponieważ istnieje zwiększone ryzyko powikłań, zalecane jest, aby odbywał się on w szpitalu, który ma minimum II stopień referencyjności. Placówka powinna dysponować możliwością równoczesnego monitorowania kardiotokograficznego obu płodów oraz gotowością do operacyjnego ukończenia porodu i intensywnej opieki nad noworodkiem.
W większości przypadków bliźnięta przychodzą na świat poprzez cesarskie cięcie. Nie jest to jednak reguła. Poród naturalny w ciąży bliźniaczej jest możliwy, jeżeli:
- nie ma przeciwwskazań do porodu siłami natury,
- dzieci są ułożone główkowo.
Zdarza się także, że możliwy jest poród siłami natury jednego dziecka oraz wykonanie cięcia cesarskiego na drugim płodzie. Dzieje się tak, gdy jest on ułożony poprzecznie lub doszło do powikłań.
Natomiast ciąże bliźniacze jednoowodniowe zawsze powinny zakończyć się cięciem cesarskim. Zgodnie z wytycznymi następuje to między 32. a 34. tygodniem ciąży.
Artykuł powstał we współpracy z dr n. med Agnieszką Żalińską.
dr n. med Agnieszka Żalińska – ginekolog- położnik, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2016 r. odbywa szkolenie specjalizacyjne w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii.
Badania prenatalne to jeden z jej głównych obszarów zawodowych. W poradni PUROMED prowadzi ciąże pojedyncze i mnogie, wykonuje także badania prenatalne.