Letnie miesiące to sezon na grilla, a ten Polacy wykorzystują w pełni. Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz nie skorzystała z tej formy biesiadowania podczas wakacji. Jest to nie tylko okazja do spędzenia czasu w miłym towarzystwie, ale także do zjedzenia wielu pysznych rzeczy. A posiłki spożywane na świeżym powietrzu smakują najlepiej. Ale czy są one zdrowe? Dowiedz się, jak dbać o wątrobę podczas grillowania.
Wątroba to bardzo zapracowany narząd. W organizmie człowieka pełni wiele ważnych funkcji. Magazynuje składniki odżywcze, wytwarza enzymy, metabolizuje węglowodany, bierze udział w termoregulacji… Jednym z jej zadań jest także filtracja krwi. Z tego powodu jest stale narażona na uszkodzenia – również przez substancje obecne w pożywieniu. Dlatego w ramach troski o wątrobę powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, co jemy i jak jemy.

Jak dbać o wątrobę w sezonie grillowym?

Sezon grillowy nie musi oznaczać dolegliwości ze strony wątroby. Jeżeli chcesz zadbać o ten narząd (a przy okazji cały układ pokarmowy i organizm), wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych wskazówek naszych specjalistów z poradni hepatologicznej.

Zasady dbania o wątrobę podczas grillowania to:

Wybieraj zdrowe mięso

Gdy planujesz grillowe menu, pamiętaj, aby znalazły się w nim zdrowe źródła białka. Wybieraj chude mięso:

  • pierś z kurczaka,
  • indyka,
    chude kawałki wołowiny.

Unikaj tłustych kiełbas czy mięs, które mogą obciążać wątrobę. Obecne w nich tłuszcz i cholesterol zwiększają ryzyko chorób wątroby, takich jak stłuszczenie wątroby.

Unikaj grillowania przetworzonych mięs

Różnego rodzaju kiełbasy, klopsiki, burgery czy gotowe szaszłyki wykonane z mięsa przetworzonego często zawierają sztuczne dodatki, konserwanty i dużą ilość soli. Substancje te są szkodliwe dla wątroby. Staraj się unikać spożywania ich w nadmiarze.

Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i trans

Tłuszcze nasycone to tłuszcze, których głównym składnikiem są trójglicerydy. Natomiast tłuszcze trans to utwardzone tłuszcze roślinne. Pierwsze z nich są obecne przede wszystkim w tłustym mięsie i sosach. Drugie znajdziesz w przetworzonej żywności. Oba są szkodliwe dla wątroby, dlatego powinieneś ograniczyć ich spożycie.

Wybieraj zdrowe tłuszcze

Jakie zatem tłuszcze warto spożywać? Przede wszystkim te pochodzące z dobrej jakości mięsa, ale też z ryb. Ryby (szczególnie łosoś i makrela) bogate są w kwasy omega-3, które wpływają korzystnie na zdrowie wątroby i całego organizmu. Zamiast tłustych sosów i majonezów wybieraj oliwę z oliwek lub olej rzepakowy.

Umów się na konsultację u hepatologa w PUROMED

Umów się na konsultację hepatologiczna w Poradni PUROMED w Łodzi

Unikaj nadpalania potraw i zbyt wysokiej temperatury grillowania

Zbyt wysoka temperatura podczas grillowania może powodować powstawanie szkodliwych substancji, takich jak heterocykliczne aminy (HCA) i polycyklowe węglowodory aromatyczne (PAH), które mogą być rakotwórcze. Staraj się więc unikać nadpalania mięsa i innych produktów na grillu. Nie polewaj grillowanych potraw olejem – to on jest przyczyną ich szybkiego przypalania się. Możesz również używać folii aluminiowej lub specjalnych mat grillowych, aby zmniejszyć ryzyko kontaktu żywności z płomieniami.

Grilluj warzywa i owoce

Grillowanie to doskonała okazja do włączenia większej ilości warzyw i owoców do swojego menu. Dodaj na ruszt kolorowe papryki, cebulę, cukinię, bakłażana, szparagi czy ananasa. Warzywa i owoce są bogate w błonnik, witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które pomagają w ochronie wątroby.

Zadbaj o zdrowe dodatki do grilla

Zadbaj o to, by menu na grilla zawierało nie tylko mięso, ale też różne dodatki – np. sałatki i surówki. Doskonale sprawdzą się także chleb, ogórki kiszone, kapusta kiszona, świeże warzywa w marynacie. Szczególnie polecane są te przystawki, które zostały przyrządzone samodzielnie, a więc nie zawierają konserwantów i innych sztucznych składników, których jedynym zadaniem jest polepszenie smaku.

Ogranicz spożycie soli

Zbyt duża ilość soli w diecie może negatywnie wpływać na zdrowie wątroby. Staraj się ograniczać dodatek soli do swoich potraw z grilla. Zamiast tego używaj ziół i przypraw, które dodadzą smaku bez zbędnego sodu.

Pij odpowiednią ilość wody

Podczas grillowania łatwo zapomnieć o nawadnianiu organizmu. Pamiętaj, że odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia. Pij odpowiednią ilość wody lub innych napojów bez dodatku cukru, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zrezygnuj z picia alkoholu. Jego metabolizm zachodzi głównie w wątrobie. Dlatego spożywany często lub w nadmiarze jest jedną z przyczyn poważnych uszkodzeń wątroby.

Dolegliwości ze strony wątroby po grillu – co robić?

Niestety, zdarza się, że po pysznej uczcie na grillu pojawiają się dolegliwości ze strony wątroby. Najczęściej są to bóle brzucha, nudności, wzdęcia, a niekiedy także wymioty. Mogą one wskazywać na uszkodzenie tego narządu lub zaburzenia jego funkcji. Gdy obserwujesz u siebie podobne objawy, nie zwlekaj! Zapisz się na konsultację w poradni hepatologicznej. Specjalista przeprowadzi wywiad lekarski oraz skieruje Cię na niezbędne badania diagnostyczne. Pamiętaj, że im szybciej zostaną rozpoznane nieprawidłowości, tym mniej powikłań i większa szansa na całkowite wyzdrowienie.
dr n. med. Jarosław Kałuża
Artykuł powstał we współpracy z dr n. med Jarosławem Kałużą. dr n. med. Jarosław Kałuża – specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, lekarz medycyny podróży, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób zakaźnych, a także szeroko pojętych chorób wątroby.