Implant antykoncepcyjny umieszczany jest pod skórą na ramieniu. Przez kolejne 3 lata uwalnia syntetyczny hormon podobny do progesteronu. Tym samym zapobiega zajściu w ciążę. Wiele kobiet uważa go za jedną z najwygodniejszych form antykoncepcji. Dowiedz się, jak działa implant antykoncepcyjny, kiedy założyć i jakie są jego zalety.
Podskórny implant to jedna z najnowocześniejszych form antykoncepcji. Jest to metoda, która dopiero zyskuje na popularności w Polsce. Wskaźnik Pearla został określony na 0,00–0,14. Oznacza to, że implant antykoncepcyjny jest wysoce skuteczny.
Mechanizm działania implantu antykoncepcyjnego
Implant antykoncepcyjny zawiera pojemniczek z etonogestrelem. Jest to syntetyczny hormon żeński zaliczany do grupy progestagenów. Substancja jest uwalniana stopniowo i zmniejsza się z czasem: od 35–45 µg/dobę pod koniec pierwszego roku do 25–30 µg/dobę pod koniec trzeciego roku.
Hormon uwalniany przez implant antykoncepcyjny dostaje się do krwioobiegu. Mechanizm jego działania jest następujący:
- zahamowanie owulacji,
- zagęszczenie śluzu szyjkowego,
- zablokowanie dojrzewania endometrium.
Pamiętaj, że podskórny implant nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jak wygląda implant antykoncepcyjny?
Ile działa implant antykoncepcyjny?
Implant działa przez pełne 3 lata. W tym czasie nie jest konieczne stosowanie innych metod antykoncepcji. Gdy implant skończy działać, należy wymienić go na nowy.
Usunięcie implantu antykoncepcyjnego może nastąpić w dowolnym momencie. Powrót płodności następuje w ciągu 1–6 tygodni od zaprzestania stosowania tej formy antykoncepcji. Dlatego jeżeli nie planujesz dziecka, powinnaś od razu pomyśleć o innym zabezpieczeniu.
Implant antykoncepcyjny a okres
Założenie implantu antykoncepcyjnego – przebieg zabiegu
Wskazania i przeciwwskazania do implantu antykoncepcyjnego
Implant przeznaczony jest dla kobiet między 18. a 40. rokiem życia. Może być założony Pacjentkom, u których istnieją przeciwwskazania do przyjmowania estrogenów.
Implant antykoncepcyjny to metoda antykoncepcji hormonalnej, dlatego nie można stosować go u każdej kobiety. Do przeciwwskazań należą:
- ciąża,
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- choroby lub nowotwory wątroby,
- nowotwór narządów rodnych,
- rak piersi,
- krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie,
- żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.
Zalety implantu antykoncepcyjnego
Podskórny implant jest chętnie wybieraną metodą ze względu na liczne zalety. Przede wszystkim zawiera tylko jeden hormon, dzięki czemu może być stosowany przez kobiety, które nie mogą stosować antykoncepcji dwuskładnikowej – w tym kobiety karmiące piersią. Ponadto istnieje niewiele przeciwwskazań do jego założenia.
Wiele kobiet ceni implant antykoncepcyjny za wygodę. Zakłada się go na 3 lata. W tym czasie nie trzeba pamiętać o receptach i regularnym przyjmowaniu antykoncepcji – jak ma to miejsce np. w przypadku tabletek lub krążka dopochwowego. Nie ma więc ryzyka pominięcia dawki. Implant antykoncepcyjny działa bez względu na biegunkę lub wymioty.
Kolejną korzyścią jest w pełni odwracalne działanie implantu antykoncepcyjnego. Dlatego nie ma przeciwwskazań, aby stosowały go kobiety planujące w przyszłości zajść w ciążę.
Implant antykoncepcyjny to także oszczędność pieniędzy. Owszem, jednorazowo należy zapłacić za niego kilkaset złotych. Jednak inne metody antykoncepcji w ciągu 3 lat generują większe koszty.
Ponadto implant jest w pełni dyskretny. Nie widać go z zewnątrz. Nie przesuwa się i nie przeszkadza w codziennych aktywnościach.
Implant antykoncepcyjny – skutki uboczne
Implant antykoncepcyjny uznawany jest za bezpieczny. Jednak u części kobiet mogą pojawić się skutki uboczne po jego zastosowaniu. Zalicza się do nich:
- nasilenie trądziku,
- bóle głowy,
- tkliwość piersi,
- wzrost masy ciała.
Ponadto implant antykoncepcyjny może nasilać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Zastrzyk, wkładka domaciczna czy implant antykoncepcyjny – co wybrać?
Każda forma antykoncepcji ma swoje wady i zalety. Nie wszystkie z nich można zastosować u danej kobiety. Jeżeli zastanawiasz się, jaką metodę wybrać, umów się na konsultację ginekologiczną. Lekarz zapozna się z Twoim stanem zdrowia, wykluczy przeciwwskazania oraz udzieli wyczerpujących odpowiedzi na pytania.