Organizm człowieka nie jest przyzwyczajony do temperatur powyżej 30℃. Upały są szczególnie niekorzystne dla seniorów i osób chorych przewlekle. Gdy je bagatelizujemy, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego w gorące dni powinniśmy zachować szczególną ostrożność. O to, jak chronić się przed upałem, pytamy naszych kardiologów z PUROMED.
Upały są niekorzystne przede wszystkim dla osób cierpiących na choroby układu krążenia i układu oddechowego, a także dla seniorów. Jednak uważać powinniśmy wszyscy – bez względu na wiek i stan zdrowia. Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed wysokimi temperaturami i nadmierną ekspozycją słoneczną może dać się we znaki każdemu.

Upały są groźniejsze niż mogłoby się wydawać!

Upały to nie tylko dyskomfort spowodowany wzrostem temperatury, ale poważne zagrożenia dla zdrowia – wyjaśnia kardiolog, lekarz Karol Gołąbek. Częstą przypadłością jest przegrzanie organizmu, a nawet udar cieplny. Jest to sytuacja, w której organizm nie może odprowadzić nagromadzonego ciepła. Jego objawami są m.in. zawroty głowy, nudności, osłabienie, niepokój i zaburzenia świadomości.

Równie często dochodzi do odwodnienia organizmu. Winowajcą jest spożywanie zbyt małej ilości płynów – dodaje lek. Gołąbek Karol. Przy niewielkim odwodnieniu obserwujemy bóle i zawroty głowy, wzmożone pragnienie, osłabienie. Ale musimy pamiętać, że stan ten prowadzi nawet do drgawek, zaburzeń świadomości i śmierci.

Innym zagrożeniem – szczególnie dla osób chorych na serce – jest spadek ciśnienia krwi. Powoduje go rozszerzenie się naczyń krwionośnych pod wpływem ciepła. Skutkiem są zasłabnięcia i omdlenia, ale też nasilenie dotychczasowych dolegliwości ze strony układu krążenia. Upał negatywnie wpływa również na układ oddechowy i nerki. Dlatego osoby ze schorzeniami w ich obrębie powinny dobrze się przygotować na wzrost temperatury otoczenia – wyjaśnia lekarz Karol Gołąbek.

Jak radzić sobie z upałami? Porady kardiologa

Przed upałami można się skutecznie chronić, a tym samym znacznie zmniejszyć ich wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jak to robić? Nasz kardiolog przygotował dla Ciebie 5 rad:

Ogranicz aktywność na zewnątrz

W czasie upałów należy unikać przebywania na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia i najwyższych temperatur, czyli między 11 a 16 – mówi kardiolog. Wszelkie aktywności, takie jak sport, zakupy, podlewanie ogrodu, powinniśmy zaplanować na wczesne godziny poranne lub wieczorne. W bardzo ciepłe dni nawet niewielki wysiłek fizyczny sprzyja groźnemu przegrzaniu organizmu.

Nawadniaj organizm

Zalecane jest picie około 2 litrów wody dziennie, ale podczas upałów powinniśmy zwiększyć tą ilość nawet do 3 litrów – wyjaśnia lek. Karol Gołąbek. Zalecam picie chłodnej (ale nie zimnej!) wody. Nie polecam natomiast soków czy napojów gazowanych, ponieważ nie nawadniają one organizmu.

Ogranicz dostęp słońca i ciepłego powietrza do domu

W upalne dni powinniśmy stworzyć odpowiedni mikroklimat w domu. W tym celu należy zasłonić okna żaluzjami, roletami lub zasłonami. Dobrze jest przewietrzyć mieszkanie z samego rana, gdy powietrze jest jeszcze nieco chłodniejsze. Warto wspomóc się wiatrakami, wentylatorami lub klimatyzacją.

Nie wychodź z domu bez nakrycia głowy

Skóra głowy wystawiona na działanie światła słonecznego nadmiernie się nagrzewa – wyjaśnia kardiolog – To sprzyja udarowi cieplnemu. Możemy chronić się przed nim, nosząc czapkę lub kapelusz. Na lato należy wybrać lekkie i przewiewne nakrycie głowy.

Noś jasne i przewiewne ubrania

Jasny kolor odbija światło. Natomiast ciemny je przyciąga. Dlatego latem powinniśmy nosić jasne i przewiewne ubrania. Dobrze, aby były wykonane z naturalnych tkanin, ponieważ dobrze przepuszczają powietrze. To zapewnia skórze odpowiednią cyrkulację i nie utrudnia wymiany ciepła – tłumaczy lek. Karol Gołąbek.

Umów się na konsultację u kardiologa
w poradni PUROMED

konsultacja dermatologiczna w Łodzi

Upał – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Objawy, które są sygnałem alarmowym od organizmu to:

  • nudności i wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • zaczerwienienie skóry,
  • wzrost temperatury ciała,
  • znaczne osłabienie,
  • bolesne skurcze,
  • zaburzenia świadomości,
  • utrata przytomności.

Jeżeli zaobserwujesz powyższe objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Przy nagłym pogorszeniu zdrowia, wezwij pogotowie, dzwoniąc pod numer 112.