W jaki sposób dochodzi do zakażenia boreliozą?
- stopień opicia kleszcza,
- sposób usunięcia kleszcza.
Jakie są objawy boreliozy?
Co robić, gdy pojawią się objawy boreliozy?
Pojawienie się pierwszego objawu boreliozy, czyli rumienia wędrującego, jest wskazaniem do niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Leczeniem choroby zajmują się specjaliści z poradni chorób zakaźnych. Terapia obejmuje antybiotykoterapię. Jej celem jest wyeliminowanie krętków z organizmu.
Również zaobserwowanie innych objawów wskazujących na boreliozę wymaga kontaktu z lekarzem. Wówczas również wdrażana jest antybiotykoterapia oraz leczenie objawowe, które zależy od rodzaju dolegliwości.
Jak zachować się po ukąszeniu kleszcza?
Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko zakażenia boreliozą, powinieneś wiedzieć, co robić po ukąszeniu kleszcza. Przede wszystkim konieczne jest usunięcie pajęczaka niezwłocznie po jego zauważeniu. Im dłużej jest on wbity, tym większe prawdopodobieństwo infekcji.
Usunięcie kleszcza w warunkach domowych powinno odbywać się przy pomocy zakrzywionej pęsety lub specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy (można go nabyć w aptece). Instrukcja jest następująca:
- Chwyć kleszcza za głowę, jak najbliżej skóry.
- Wyciągnij kleszcza, pociągając go pionowo do góry.
- Zdezynfekuj miejsce ukąszenia.
- Obserwuj miejsce wkłucia kleszcza pod kątem występowania rumienia wędrującego.
Pamiętaj, aby podczas usuwania kleszcza unikać następujących błędów:
- nie ściskaj kleszcza za odwłok,
- nie wykręcaj kleszcza,
- nie wyciskaj kleszcza,
- nie polewaj kleszcza alkoholem i żadnym innym preparatem.
Nie bój się, jeżeli głowa kleszcza zostanie w ciele. W takim przypadku zdezynfekuj miejsce wkłucia. Gdy nie możesz poradzić sobie z usunięciem kleszcza, zgłoś się do lekarza.
Zasady ochrony przed ukąszeniem kleszcza
Elementem profilaktyki boreliozy jest zapobieganie ukąszeniom kleszcza. Dlatego powinieneś stosować się do następujących zasad:
- unikaj przebywania w rejonie największej aktywności kleszczy,
- unikaj wchodzenia w zarośla i wysokie trawy,
- unikaj siadania na trawach i zwalonych pniach drzew,
- w miejscach przebywania kleszczy noś ubranie z długim rękawem i zakryte buty,
- stosuj środki odstraszające kleszcze.
Po każdym pobycie w miejscu, w którym mogą występować kleszcze, powinieneś dokładnie obejrzeć swoje ciało. Pajęczaki najczęściej przyczepiają się w zgięciach stawowych, w pachwinach, na brzuchu, na małżowinach usznych, na kończynach dolnych.