Niektóre mutacje genowe są silnie skorelowane z ryzykiem zachorowania na choroby nowotworowe. Tak jest w przypadku genów BRCA1 i BRCA2. Osoby będące nosicielami nieprawidłowości w ich obrębie są bardziej narażone na raka piersi, raka jajnika oraz innych nowotworów. Mutacje można wykryć przy pomocy badań genetycznych. Dowiedz się, kto powinien zbadać geny BRCA1 i BRCA2. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Według statystyk każdego roku diagnozę słyszy około 20 tysięcy Polek. Nawet 6 tysięcy z nich umiera. Natomiast rak jajnika jest drugim najczęstszym nowotworem żeńskich narządów rodnych. W Polsce rocznie przybywa około 5 tysięcy chorych, większości z nich nie udaje się wyleczyć. Te zatrważające statystyki można zmienić dzięki badaniom umożliwiającym zakwalifikowanie kobiet do grupy ryzyka i wczesne wykrycie nieprawidłowości. Jednym z nich jest test na mutacje w genach BRCA1 i BRCA2.

Co to są geny BRCA1 i BRCA2?

BRCA1 i BRCA2 to geny supresorowe. Pierwszy z nich znajduje się w chromosomie 17, a drugi w chromosomie 13. Odpowiadają one za blokowanie procesów proliferacji komórek oraz wpływają na procesy, które utrzymują stabilność genetyczną komórek. Oba geny biorą również udział w naprawie uszkodzonego DNA. Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 powodują, że tracą one swoje funkcje. Tym samym zwiększa się ryzyko nowotworzenia, czyli zmian w komórkach organizmu, które prowadzą do powstania zmiany nowotworowej. Nieprawidłowości w BRCA1 wiążą się z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania głównie na raka piersi i jajnika, ale także raka jajowodu, okrężnicy, otrzewnej oraz prostaty w przypadku mężczyzn. Natomiast mutacje BRCA2 odpowiadają za raka piersi, jajnika, trzustki i przewodu pokarmowego. Zmiany w genach BRCA1 i BRCA2 są dziedziczne. Dziedziczą się w sposób autosomalny dominujący. Oznacza to, że wystarczy tylko jedna kopia nieprawidłowego genu. Mutacje mogą wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nowotwory związane z mutacją w genach BRCA1 i BRCA2 stanowią 10–15% wszystkich raków piersi. Szacuje się, że w Polsce nieprawidłowości te dotyczą nawet 100 tysięcy kobiet.

Jak sprawdzić mutację BRCA1 i BRCA2?

Nosicielstwo mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 możesz sprawdzić dzięki poddaniu się badaniom laboratoryjnym w zakresie biologii molekularnej. Testy trwają kilka minut i są przeprowadzane ambulatoryjnie, co oznacza, że nie jest konieczna hospitalizacja.

Materiałem do badania mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 jest krew żylna. Analiza może być przeprowadzona metodami biologii molekularnej lub PCR. Nie musisz specjalnie przygotowywać się do testu – możesz wykonać go o dowolnej porze dnia, zjeść posiłek, a także zażyć leki przyjmowane na stałe. Czas oczekiwania na wynik badania BRCA1 i BRCA2 wynosi około 14 dni.

Wskazania do badania genów BRCA1 i BRCA2

Wykonanie badania w kierunku mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 jest zalecane przede wszystkim tym osobom, u których w rodzinie wystąpiły przynajmniej 2 przypadki zachorowania na nowotwór złośliwy piersi lub jajnika – szczególnie przed 50. rokiem życia. Pod uwagę należy wziąć 3 pokolenia wstecz.

Pozostałe wskazania do badania genów BRCA1 i BRCA2 to:

  • występowanie w rodzinie raka piersi u mężczyzny,
  • występowanie mutacji w genach BRCA1 lub BRCA2 w rodzinie,
  • zachorowanie na raka piersi lub jajnika przed 50. rokiem życia,
  • zachorowanie na nietypową postać raka piersi lub jajnika,
  • stwierdzenie obecności niezłośliwych zmian w piersiach lub na jajnikach.

Wyniki badania genów BRCA1 i BRCA2

Wyniki badania w kierunku mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 należy skonsultować z lekarzem. Specjalista podczas formułowania zaleceń i indywidualnego planu profilaktyki bierze pod uwagę nie tylko rezultaty testów, ale także historię rodzinną i obecność innych czynników ryzyka. Pamiętaj, że wynik stwierdzający mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 nie jest równoznaczny z nieuniknionym zachorowaniem na nowotwór złośliwy. Informuje on jedynie o podwyższonym ryzyku wystąpienia choroby. Zgodnie z szacunkami National Cancer Institute wynosi ono 60% dla raka piersi i 15–40% dla raka jajnika. Miej również na uwadze to, że ujemny wynik badania w kierunku mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 nie oznacza braku ryzyka zachorowania na raka piersi lub jajnika. Informuje on jedynie o tym, że w danym przypadku nie wystąpi nowotwór związany z dziedzicznymi nieprawidłowościami genowymi BRCA1 i BRCA2.

Mam mutację w genach BRCA – co powinnam zrobić?

Jeżeli badania wykażą, że jesteś nosicielką mutacji w genach BRCA1 lub BRCA2, zostaniesz objęta szczególną profilaktyką. Co to dla Ciebie oznacza? Lekarz zaleci Ci:

  • regularne samokontrole piersi (raz w miesiącu),
  • częstsze kontrole w poradni ginekologicznej z USG przezpochwowym,
  • częstsze badania obrazowe piersi (mammografia, USG, rezonans magnetyczny),
  • regularne oznaczanie markera CA-125 we krwi.

Jednym z działań profilaktycznych jest również prewencyjne usunięcie piersi oraz jajników, jajowodów i macicy. O tym, czy kwalifikujesz się do zabiegu i przyniesie on korzyści w Twoim przypadku, decyduje lekarz.

CHIRURGIA NACZYNIOWA

CHOROBY ZAKAŹNE

DERMATOLOGIA
• DLA DOROSŁYCH
• DLA DZIECI
DIABETOLOGIA
DIETETYKA KLINICZNA
ENDOKRYNOLOGIA
FIZJOTERAPIA
• DLA DOROSŁYCH
• DLA DZIECI
• UROGINEKOLOGICZNA
GASTROLOGIA DZIECIĘCA
GINEKOLOGIA
HEPATOLOGIA
INTERNA
KARDIOLOGIA
MEDYCYNA PODRÓŻY
NEUROLOGIA
ONKOLOGIA
• OGÓLNA
• PIERSI
• GINEKOLOGICZNA
ORTOPEDIA
PODOLOGIA
• DLA DOROSŁYCH
• DLA DZIECI
PSYCHIATRIA
• WIZYTY STACJONARNE
• WIZYTY DOMOWE
• WIZYTY ONLINE
REUMATOLOGIA
UROLOGIA
BADANIA PRENATALNE
• VERAgene i VERACITY
• Test PANORAMA
BIOPSJA PROSTATY
BIOPSJA PIERSI
CYTOLOGIA PŁYNNA
FIBROSCAN
PUNKT POBRAŃ
USG
CHIRURG NACZYNIOWY
LEKARZ CHORÓB ZAKAŹNYCH
DERMATOLOG
DIABETOLOG
DIETETYK KLINICZNY
ENDOKRYNOLOG
FIZJOTERAPEUTA
FIZJOTERAPEUTA DZIECIĘCY
FIZJOTERAPEUTKA UROGINEKOLOGICZNA
GASTROLOG DZIECIĘCY
GINEKOLOG
HEPATOLOG
INTERNISTA
KARDIOLOG
LEKARZ MEDYCYNY PODRÓŻY
NEUROLOG
ONKOLOG
ONKOLOG PIERSI
ORTOPEDA
PODOLOG
PSYCHIATRA
REUMATOLOG
UROLOG
ULTRASONOGRAFISTA (USG)