Co to jest marskość wątroby?
Jakie są przyczyny marskości wątroby?
Najczęstszą przyczyną marskości wątroby jest nadużywanie alkoholu. Substancja ta blokuje metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia miąższu wątroby. Do choroby prowadzi przewlekłe spożywanie ponad 80 g etanolu dziennie (jest to odpowiednik 6 piw, 250 ml wódki, 5 kieliszków wina).
Ważną przyczyną marskości wątroby jest także niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby. Jest to sytuacja, w której w miąższu tego narządu nadmiernie gromadzi się tłuszcz, co skutkuje jego bliznowaceniem. Do rozwoju choroby przyczynia się m.in. insulinooporność, cukrzyca, długotrwałe głodzenie, stosowanie niektórych leków, toksyny i zaburzenia metabolizmu lipidów.
Pozostałe przyczyny marskości wątroby to:
- zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C,
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
- mukowiscydoza,
- galaktozemia,
- hemochromatoza dziedziczna,
- choroba Wilsona,
- zwłóknienie przewodów żółciowych,
- pasożyty.
Marskość wątroby może rozwinąć się także pod wpływem niektórych leków lub toksyn.
Objawy marskości wątroby
Objawy marskości wątroby zależą od stadium choroby. Przez wiele lat schorzenie może rozwijać się bezobjawowo. Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, a wyniki podstawowych badań są w normie. Wraz z postępem choroby dochodzi do stopniowego zmniejszania się czynnego miąższu wątroby oraz rozwoju zaburzeń krążeniowych. Narząd przestaje prawidłowo funkcjonować. W konsekwencji pojawiają się pierwsze objawy marskości wątroby.
Pierwsze objawy marskości wątroby to zmęczenie, nietolerancja wysiłku, świąd skóry, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (m.in. wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności w brzuchu). Nie są one charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej. Dlatego chorzy zwykle nie zgłaszają się do lekarza lub są diagnozowani w innym kierunku.
Pełne objawy marskości wątroby to:
- utrata apetytu,
- nudności,
- spadek masy ciała,
- krwawienie z nosa i dziąseł,
- obrzęki podudzi,
- wodobrzusze,
- żółtaczka,
- obrzęk ślinianek przyusznych,
- przykurcz palców dłoni,
- powiększenie śledziony,
- brak miesiączki,
- skłonność do zakażeń,
- bolesne skurcze mięśni.
Nie wszystkie objawy marskości wątroby występują jednocześnie. Wraz z postępującym uszkodzeniem wątroby dolegliwości nasilają się i dochodzi do powikłań. Zalicza się do nich m.in. encefalopatię wątrobową, żylaki przełyku, niewydolność nerek, wyniszczenie organizmu, śpiączkę.
Chorzy powinni obserwować swój organizm, a wszelkie niepokojące dolegliwości zgłosić lekarzowi. Natomiast natychmiastowej pomocy medycznej wymagają:
- wymioty krwią,
- gorączka z silnym bólem brzucha,
- nagłe powiększenie się obwodu brzucha,
- nieprzyjemny oddech o zapachu gnijącego mięsa,
- zaburzenia świadomości (dezorientacja, zmiany zachowania, wzmożona senność).
Powyższe objawy marskości wątroby stanowią zagrożenie życia i nigdy nie można ich bagatelizować.
Objawy marskości wątroby spowodowanej alkoholem
Zewnętrzne i skórne objawy marskości wątroby
W przebiegu marskości wątroby bardzo często występują objawy skórne, które nadają choremu charakterystyczny wygląd. Zalicza się do nich:
- zaczerwienienie warg,
- zażółcenie białek oczu,
- ziemiste zabarwienie skóry lub zwiększona pigmentacja,
- zaczerwienione dłonie,
- woskowa skóra,
- liczne naczyniaki gwiaździste (rozszerzone naczynka krwionośne płytko pod skórą).
Ponadto w marskości wątroby można zaobserwować zanik owłosienia pachowego i powiększenie się gruczołów piersiowych u mężczyzn. U kobiet występuje nadmierne owłosienie na twarzy.
Jak rozpoznać marskość wątroby?
Jak leczyć marskość wątroby?
Uszkodzenie wątroby w przebiegu marskości jest nieodwracalne. Leczenie ma na celu spowolnienie postępu choroby, zapobieganie powikłaniom i złagodzenie objawów. Jednocześnie prowadzona jest terapia przyczyny marskości wątroby. W skrajnych przypadkach chorzy są kwalifikowani do przeszczepu wątroby.
Pacjenci przyjmują m.in. leki diuretyczne, beta-blokery, leki przeczyszczające, antybiotyki. Pomocniczo stosowana jest sylimaryna otrzymywana z ostropestu plamistego, która wykazuje działanie przeciwzapalne, odtruwające, regenerujące i ochronne.
Ponadto bardzo ważne są:
- bezwzględne zaprzestanie picia alkoholu,
- zaprzestanie palenia tytoniu,
- odpowiednia dieta,
- uzupełnianie witamin i minerałów,
- aktywność fizyczna.
Dieta przy marskości wątroby
Marskość wątroby – rokowania
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo żyje się z marskością wątroby. Należy mieć na uwadze, że często schorzenie rozwija się latami. Na przeżywalność ma wpływ wiele czynników. Są to m.in.:
- ogólny stan zdrowia,
- przyczyna marskości wątroby,
- rodzaj stosowanego leczenia,
- stadium, w którym rozpoznano marskość wątroby.
Szacuje się, że przy wyrównanej marskości wątroby średnia długość życia to 9–12 lat. Trzeba pamiętać, że spożywanie alkoholu mimo rozpoznania drastycznie zmniejsza szanse na wieloletnie przeżycie.
Umów się do hepatologa
w poradni PUROMED