Problemy skórne po wakacjach to częsty powód zgłaszania się do poradni dermatologicznej. Podczas wakacyjnych wyjazdów skóra narażona jest na działanie różnego rodzaju szkodliwych czynników zewnętrznych – w tym także drobnoustrojów. Niepokojące objawy należy zawsze skonsultować z lekarzem. Dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby skóry po wakacjach.
Problemy skórne mogą objawiać się na wiele sposobów. Przyjmują formę zaczerwienienia, wysypki, pojedynczych krostek lub grudek. Często towarzyszy im pieczenie, świąd, dyskomfort, nieprzyjemny zapach, nadmierne przesuszenie skóry, tkliwość lub sącząca się wydzielina. Pamiętaj, że nigdy nie powinieneś bagatelizować takich objawów.

Najczęstsze problemy skórne po wakacjach

Z wakacji możesz przywieźć różne “pamiątki” – niekoniecznie takie, które chcesz. Problemy dermatologiczne lub weneryczne nie są niczym nadzwyczajnym. A z pewnością nie są powodem do wstydu. Jest to choroba jak każda inna. Zmiany skórne po urlopie to wbrew pozorom częsta przypadłość. Do najczęstszych problemów skórnych po wakacjach należą:

Grzybica skóry i paznokci

Grzybica wywołana jest przez zakażenie grzybami. Patogen przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub zainfekowanymi powierzchniami i przedmiotami (np. przyborami higienicznymi, butami). Na skórze objawia się zmianami rumieniowo-obrzękowymi, krostkami i stanem zapalnym. Grzybica stóp charakteryzuje się maceracją naskórka, zwiększoną potliwością stóp, rumieniem, świądem i nieprzyjemnym zapachem. Jeżeli infekcja obejmuje paznokcie, stają się one grube, łamliwe, pobruzdowane oraz zmieniają zabarwienie na żółte lub zielonkawe.

Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe to inaczej kurzajki. Są wywołane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Patogen przenosi się z osoby chorej na zdrową, a także za pośrednictwem zakażonych przedmiotów. Brodawki wirusowe mają postać małych, owalnych grudek o nierównej powierzchni. Występują pojedynczo lub w grupie. Najczęściej są obecne na dłoniach i stopach. Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorą osobą (korzystanie z tych samych przedmiotów higienicznych /chodzenie boso po wspólnych powierzchniach np. na basenie).

Odparzenia

To skutek wilgoci, przegrzania, pocierania o siebie powłok skórnych lub tarcia skóry o ubranie. Odparzenia najczęściej obserwujemy w fałdach skórnych, w pachwinach, pod biustem, na udach, pod pachami i na pośladkach. Objawiają się zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem, a często także bólem. Mogą ulec nadkażeniu (np. bakteryjnemu, grzybiczemu), co grozi powstaniem trudno gojących się ran.

Reakcje alergiczne i fotoalergiczne

Reakcje alergiczne mogą pojawić się na skutek kontaktu z różnego rodzaju czynnikami drażniącymi i alergenami. Należą do nich m.in. substancje obecne w kosmetykach, jad owadów, a nawet promieniowanie słoneczne. Zmiany skórne w przebiegu alergii przyjmują postać zaczerwienienia, rumienia, pęcherzy i wysypki. Zwykle towarzyszy im uporczywy świąd. Reakcje fotoalergiczne powstają pod wpływem działania alergenu i promieniowania UV.

Infekcje intymne

Na infekcje intymne jesteśmy narażeni szczególnie w publicznych toaletach, w saunach, na basenach i w jacuzzi, ponieważ drobnoustroje je wywołujące lubią wilgoć. Sprzyjają im obniżona odporność i zmiana pH pochwy. Kobiety są szczególnie narażone na rzęsistkowicę i chlamydię. Infekcję intymną można podejrzewać, gdy pojawią się objawy, takie jak: upławy, nieprzyjemny zapach z pochwy, świąd i pieczenie okolic intymnych, ból w podbrzuszu.

Zmiany zapalne po ukąszeniu owadów

Jad owadów ma działanie drażniące na skórę człowieka. W miejscu ukąszenia rozwija się stan zapalny, który objawia się rumieniem, obrzękiem, świądem, pieczeniem i bólem. Zdarzają się również bardziej nasilone reakcje, które najczęściej dotyczą osób uczulonych na jad owadów. W ich przypadku może pojawić się uogólniona reakcja alergiczna, a nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem zagrożenia życia.
Umów się na konsultację u dermatologa w poradni PUROMED
konsultacja dermatologiczna w Łodzi

Zmiany skórne po wakacjach – co robić?

Jeżeli po urlopie (lub w jego trakcie) zaobserwujesz u siebie objawy choroby dermatologicznej lub infekcji intymnej, niezwłocznie zapisz się na konsultację u dermatologa. Lekarz przeprowadzi z Tobą rozmowę, podczas której zbierze wywiad lekarski. Następnie oceni stan skóry, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania. Na tej podstawie zaplanuje terapię, dzięki której odzyskasz zdrowie i dobre samopoczucie.

Pamiętaj, że leczenie zmian skórnych powinno zawsze odbywać się pod okiem dermatologa. Samodzielne próby rozwiązania problemu mogą być nie tylko nieskuteczne, ale także przyczynić się do nasilenia objawów. Powodzenie terapii zależy od postawienia trafnej diagnozy, a to może być utrudnione w domowych warunkach, ponieważ niektóre choroby dermatologiczne mają podobne objawy.

Jak chronić się przed chorobami skóry na wakacjach?

Możesz uniknąć problemów skórnych na wakacjach. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku ogólnych zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj o nich podczas urlopu, ale także na krótszych wyjazdach, gdy korzystasz z publicznych łazienek, basenów, saun itp.

Zasady ochrony przed problemami skórnymi są następujące:

  1. Jeżeli korzystasz z publicznych pryszniców, basenów, saun, przebieralni, nigdy nie poruszaj się w nich na boso. Na wyjazd weź ze sobą obuwie ochronne (np. klapki).
  2. Przed położeniem się na leżak, połóż na niego czysty ręcznik lub koc.
  3. Po każdym zmoczeniu stóp, dokładnie je osusz – szczególnie między palcami.
  4. Przed skorzystaniem z publicznej toalety zabezpiecz sedes specjalną nakładką higieniczną. Pamiętaj, aby po każdej wizycie dokładnie umyć ręce ciepłą wodą i mydłem.
  5. Stosuj środki, które odstraszają owady. W ten sposób zabezpieczysz się przed ukąszeniami i ugryzieniami.
  6. Zabezpieczaj skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przed każdym wyjściem na zewnątrz nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj, aby regularnie powtarzać jego aplikację.