Co to jest tokofobia?
Rodzaje tokofobii
Wyróżniamy dwa rodzaje tokofobii. Są to:
- tokofobia pierwotna,
- tokofobia wtórna.
Tokofobia pierwotna dotyczy kobiet, które jeszcze nie były w ciąży lub są w niej po raz pierwszy. Na zaburzenie narażone są przyszłe mamy, które w przeszłości doświadczyły traumy w życiu, mają niskie poczucie własnej wartości lub mają niedostateczną wiedzę na temat ciąży i macierzyństwa. Do czynników ryzyka należą m.in. młody wiek, niski status materialny, a także presja społeczna i relacje bliskich kobiet mówiące o trudach porodu.
Natomiast tokofobia wtórna występuje u kobiet, które mają już za sobą ciążę i/lub poród. W ich przypadku paniczny strach jest spowodowany negatywnymi doświadczeniami – np. poronieniem, zagrożeniem życia dziecka, silnym bólem podczas porodu.
Jakie są objawy tokofobii?
U każdej kobiety tokofobia może przejawiać się w inny sposób. Wspólną cechą jest lęk przed ciążą i porodem. Może on dotyczyć różnych aspektów – m.in. bólu, możliwych powikłań, konieczności nacięcia krocza.
Możliwe objawy tokofobii to:
- niepokój,
- rozdrażnienie,
- napady paniki,
- natrętne myśli o negatywnym wydźwięku,
- problemy ze snem i koszmary senne,
- brak radości z ciąży i myśli o zostaniu mamą,
- dolegliwości somatyczne (m.in. nawracające bóle głowy, bóle brzucha, bóle i nadmierne napięcie mięśni).
Lęk przed ciążą i porodem może powodować, że kobieta robi wszystko, aby uniknąć tych sytuacji. Często wiąże się to ze stosowaniem kilku metod antykoncepcyjnych jednocześnie, odmawianiem stosunków seksualnych, silnym stresem w sytuacji opóźnienia miesiączki, a nawet dążeniem do przerwania ciąży, gdy już do niej dojdzie.
Jakie są skutki tokofobii?
Czy tokofobię się leczy?
Jeżeli obserwujesz u siebie objawy tokofobii, udaj się po pomoc do psychiatry. Konsultacja psychiatryczna odbywa się stacjonarnie, telefonicznie lub w warunkach domowych. Pamiętaj, że dzięki współpracy ze specjalistą możesz poradzić sobie z lękiem i paraliżującym strachem przed ciążą i porodem. Nie powinnaś zostawać sama ze swoim problemem.
Leczenie tokofobii opiera się na psychoterapii. Najczęściej jest ona prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym, jednak specjalista może uznać, że w danym przypadku lepiej sprawdzi się inna metoda. Terapia obejmuje także naukę relaksacji i sposobów radzenia sobie ze stresem.
Zaświadczenie o tokofobii – poród przez cesarskie cięcie
Mam zaświadczenie o tokofobii od psychiatry – co dalej?
Umów wizytę u psychiatry
w poradni PUROMED