Po czym rozpoznać migrenę?
Głównym objawem migreny jest silny, pulsujący, jednostronny ból głowy. Utrzymuje się od kilku godzin do nawet 3 dni. Rozwija się gwałtownie. Niekiedy (około 10% przypadków) wystąpienie napadu migrenowego poprzedzone jest tzw. aurą. Są to różnego rodzaju objawy neurologiczne (m.in. zawroty głowy, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia), które trwają kilkanaście minut i ustępują samoistnie.
Migrenie mogą towarzyszyć dodatkowe objawy są to:
- światłowstręt,
- nudności,
- wymioty,
- nadwrażliwość na dźwięki,
- nadwrażliwość na zapachy.
Między kolejnymi napadami migrenowymi osoba chora nie odczuwa żadnych dolegliwości. Częstotliwość występowania objawów jest indywidualna. Wyróżnia się migrenę:
- epizodyczną,
- przewlekłą.
Migrena przewlekła charakteryzuje się występowaniem bólu głowy przez co najmniej 15 dni w miesiącu w ciągu kolejnych 3 miesięcy. Dolegliwości w przynajmniej 8 dniach muszą spełniać kryteria bólu migrenowego. Natomiast migrena epizodyczna to napady migrenowe pojawiające się nieregularnie.
Jakie są przyczyny migreny?
Dokładne przyczyny migreny nie zostały poznane. Przypuszcza się, że choroba ma podłoże genetyczne. Wrodzone zaburzenia skutkują nadwrażliwą reakcją nerwowo-naczyniową. W czasie ataku dochodzi do nagłego rozszerzenia naczyń mózgowych. Prawdopodobnie jest to związane z:
- nieprawidłowym funkcjonowaniem neuronów stymulujących przepływ krwi z mózgu,
- nadmierną stymulacją wewnątrzczaszkowych włókien nerwowych,
- nieprawidłowym funkcjonowaniem receptorów kanałów jonowych w korze mózgowej.
Nie wiadomo, które geny odpowiadają za rozwój migreny. Prawdopodobnie jest to nawet kilkaset różnych genów.
Jak odróżnić migrenę od innych bólów głowy?
Czy migrenę można leczyć?
Dlaczego warto leczyć migrenę?
Jaki lekarz zajmuje się leczeniem migreny?
Lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem migreny to neurolog. Podczas konsultacji specjalista zbiera wywiad chorobowy, przeprowadza podstawowe badania oraz może pokierować Cię na dodatkowe testy diagnostyczne (np. EEG lub badania obrazowe mózgu) w celu wykluczenia innych chorób układu nerwowego.
Jak wygląda leczenie migreny?
Leczenie migreny dzieli się na:
- doraźne,
- profilaktyczne.
Doraźne leczenie migreny jest stosowane w momencie wystąpienia bólu głowy. Obejmuje środki przeciwbólowe z różnych grup, tryptany (przy mocno nasilonych dolegliwościach), a także leki przeciwwymiotne i uspokajające.
Profilaktyczne leczenie migreny ma na celu zapobieganie kolejnym napadom migrenowym. Jest ono wdrażane u osób z częstymi nawrotami choroby lub mocno nasilonymi dolegliwościami. Terapia obejmuje codzienne przyjmowanie leków z różnych grup (m.in. przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych), które są indywidualnie dopasowywane do każdego Pacjenta. Profilaktyczne leczenie migreny przewlekłej może obejmować także zastosowanie toksyny botulinowej typu A i leków biologicznych (np. przeciwciał monoklonalnych).
Jeżeli cierpisz na nawracające bóle głowy o charakterze pulsującym, zapisz się na konsultację neurologiczną. Lekarz przeprowadzi pełną diagnostykę i wdroży indywidualnie dopasowane leczenie.
Umów się do neurologa
w poradni PUROMED