Chcesz, aby Twój partner regularnie się badał, ale zawsze mu nie po drodze do laboratorium medycznego? Faktem jest, że panowie zwracają mniejszą uwagę na badania profilaktyczne i wizyty kontrolne u specjalistów niż kobiety. Trudniej też przekonać ich do zmian. Jednak nie jest to niemożliwe. Poznaj sposoby na namówienie mężczyzny na wizytę u lekarza i wykonanie badań.
W 2020 roku na zlecenie szpitala Medicover powstał raport „Profilaktyka zdrowotna Polaków”. Wynika z niego, że nawet co 10 mężczyzna w Polsce w ogóle nie wykonuje badań profilaktycznych. Raz w roku na testy zgłasza się 65% badanych panów. To aż o 10 punktów procentowych mniej niż w przypadku kobiet. Z dokumentu dowiadujemy się także, że mężczyźni zwykle zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy poczują się gorzej. Główne przyczyny wizyt to ból mięśni lub kręgosłupa, objawy przeziębienia lub grypy, zaburzenia widzenia, bóle żołądka, ból w klatce piersiowej.

Dlaczego mężczyźni się nie badają?

Jaka jest przyczyna tego, że mężczyźni badają się rzadziej niż kobiety? Panowie wymawiają się przede wszystkim brakiem czasu i zbyt dużymi kolejkami w przychodniach. Dla części z nich przeszkodą jest konieczność odbycia konsultacji lekarskiej, aby otrzymać skierowanie na badania diagnostyczne. Ze wspomnianego wcześniej raportu wynika, że nawet 42% mężczyzn zdecydowałoby się na badanie, gdyby można było wykonać je w krótszym czasie.

Inną przyczyną odwlekania wizyt kontrolnych u lekarza i badań profilaktycznych jest strach przed diagnozą. Panowie obawiają się, że zostanie u nich wykryte poważne schorzenie. To błędne myślenie, ponieważ im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie.

Jak przekonać mężczyznę do badań? 9 sposobów

Aby namówić partnera do regularnych badań i wizyt kontrolnych, możesz wypróbować sposoby, które przygotowaliśmy. Kobiece triki, które warto zastosować to:

Szczerze porozmawiaj ze swoim mężczyzną

Szczera rozmowa ma wielką moc. Wyjaśnij swojemu partnerowi, dlaczego zależy Ci na tym, aby wykonywał regularne badania. Niech to będzie wymiana myśli – bez oceniania i presji. Wybierz odpowiedni moment na rozmowę i zadbaj o miłą atmosferę w jej trakcie. Podczas rozmowy możesz zapytać swojego partnera o obawy związane ze stanem zdrowia i badaniami profilaktycznymi. Wytłumacz rzeczowo, że ewentualna diagnoza to nie koniec świata, ale bodziec do działania. Przedstaw również realne korzyści płynące z profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób.

Bądź przykładem dla swojego mężczyzny

Nie przekonasz swojego partnera do regularnych badań i wizyt u lekarza, jeżeli sama ich unikasz. Dlatego bądź dla niego przykładem. W ten sposób pokażesz, że dbanie o zdrowie nie jest dużym wysiłkiem. Możesz także posłużyć się przykładami znanych osób. Coraz więcej aktorów, muzyków i sportowców włącza się w kampanie edukacyjne dotyczące zdrowia i profilaktyki. Takie autorytety potrafią zdziałać cuda.

Zbadaj się razem ze swoim partnerem

Możesz zaproponować partnerowi wspólne wyjście do placówki medycznej lub zapisać się razem z nim na bardziej zaawansowane badania profilaktyczne. Razem raźniej, a dodatkowo oboje odniesiecie z tego korzyści.

Podaj przykłady osób, którym regularne badania uratowały zdrowie

W rozmowie z partnerem możesz przytoczyć historie znajomych osób, które dzięki badaniom profilaktycznym uratowały swoje zdrowie i życie, bo wcześnie postawiona diagnoza umożliwiła skuteczne leczenie. Pamiętaj jednak, że ten trik nie ma na celu straszenia partnera.

Okaż partnerowi troskę i to, że jest dla Ciebie ważny

Troska o ukochaną osobę i chęć dzielenia z nią życia najdłużej jak się da to najważniejsze argumenty przemawiające za regularnymi przeglądami zdrowia. Codziennie pokazuj partnerowi, że go kochasz i pragniesz, aby cieszył się dobrym samopoczuciem psychicznym i fizycznym. Powinien mieć świadomość, że wysyłasz go na badania z troski, a nie potrzeby sprawowania kontroli.

Zorganizuj wizytę w poradni specjalistycznej

Jednym z powodów, dla którego mężczyźni rzadko się badają jest brak czasu. Dlatego możesz wyręczyć swojego partnera i samodzielnie zorganizować mu wizytę w przychodni. Nie kosztuje Cię to wiele, a pozwoli osiągnąć zamierzony cel.

Poproś o pomoc przyjaciół lub rodzinę partnera

Czasami mężczyźni pozostają niewzruszeni na prośby swoich partnerek, ale nie mogą przejść obojętnie wobec tego, co mówi ich przyjaciel, dziecko lub rodzic. Dlatego połącz siły z osobą, która jest dla Twojego partnera wyrocznią. Wspólnymi siłami można zdziałać o wiele więcej.

Podaruj badania laboratoryjne lub wizytę u specjalisty w prezencie

Wizyta u specjalisty lub badania laboratoryjne są doskonałym pomysłem na prezent. Możesz opłacić partnerowi pakiet badań profilaktycznych lub skompletować go samodzielnie. W ten sposób okazujesz swoją troskę i miłość, a jednocześnie nieco ułatwiasz i przyspieszasz cały proces wizyty w przychodni.

Nagródź partnera za to, że zadbał o swoje zdrowie

Nagroda powinna być symboliczna i niematerialna. Możesz zabrać partnera na wycieczkę rowerową za miasto, wyjść z nim na mecz, obejrzeć wybrany przez niego film lub ugotować na kolację jego ulubione danie. Pamiętaj, że chodzi o miły gest. Nie powinnaś karać mężczyzny za to, że jeszcze nie zgłosił się na badania.
Zadbaj o męskie sprawy. Umów wizytę u urologa w poradni PUROMED
Umów się na konsultację urologiczną

Jakich błędów nie popełniać?

Rozmowa dotycząca regularnych badań profilaktycznych może być pełna emocji – zwłaszcza gdy mężczyzna nie przyjmuje racjonalnych argumentów i nie daje się przekonać. Pamiętaj, aby zachować spokój i nie unosić głosu. Negatywna atmosfera z pewnością nie pomoże.

Jeżeli chcesz przekonać partnera do badań:

  • nie rozpoczynaj rozmowy w nieodpowiednim momencie (np. gdy mężczyzna ma stresujący okres w pracy),
  • wystrzegaj się manipulacji i szantażu,
  • nie strasz chorobami i przedwczesną śmiercią,
  • nie obrażaj się,
  • nie pouczaj,
  • nie wywieraj presji.

Jak często mężczyźni powinni wykonywać badania profilaktyczne?

Zalecane jest, aby na podstawowe badania profilaktyczne mężczyźni zgłaszali się raz w roku. Bardziej zaawansowane badania można wykonywać co 2–3 lata (a np. kolonoskopię nawet co 10 lat). Wiele jednak zależy od wieku pacjenta (na badania po 40. roku życia należy zgłaszać się częściej), ogólnego stanu zdrowia, zdiagnozowanych chorób czy przynależności do grupy ryzyka. Dlatego należy omówić z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej indywidualny plan profilaktyki.

Umów się na badania profilaktyczne w poradni PUROMED

Badania profilaktyczne PUROMED w Łodzi