Jak skonsultować się z psychiatrą?
Stacjonarna konsultacja z psychiatrą
Wizyta domowa psychiatry
Wizyta domowa psychiatry to forma pomocy, w której specjalista udaje się do Twojego miejsca zamieszkania i tam przeprowadza z Tobą rozmowę, stawia diagnozę i planuje leczenie. Znane otoczenie to duże ułatwienie dla osób, które się krępują lub nie mogą samodzielnie dotrzeć do poradni.
Konsultacja online z psychiatrą
Teleporada psychiatryczna ma formę rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji. Umożliwia to otrzymanie niezbędnej pomocy z każdego miejsca na świecie. W umówionym terminie lekarz dzwoni na podany przez Ciebie numer telefonu i przeprowadza rozmowę, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje do postawienia diagnozy i zaplanowania leczenia.
Pomoc psychiatryczna – którą formę pomocy wybrać?
Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Konsultacja psychiatryczna w poradni, rozmowa online lub domowa wizyta psychiatry w zasadzie nie różnią się od siebie i przebiegają podobnie. Inne jest jedynie otoczenie, co może mieć istotne znaczenie dla samopoczucia Pacjenta.
Wizyta u psychiatry opiera się na rozmowie. Specjalista zadaje pytania dotyczące odczuwanych przez Ciebie objawów, Twojego samopoczucia psychicznego i fizycznego, sytuacji życiowej, ogólnego stanu zdrowia i historii rodzinnej. Spotkanie przebiega w spokojnej atmosferze. Udzielane odpowiedzi i zgłaszane problemy nie są w żaden sposób oceniane, komentowane czy wyśmiewane. Na podstawie uzyskanych informacji psychiatra stawia diagnozę, planuje leczenie oraz może wystawić zwolnienie lekarskie.
Czego nie mówić u psychiatry?
Czy na pierwszej wizycie u psychiatry dostaje się leki?
Jak przygotować się do konsultacji z psychiatrą?
Ile trwa rozmowa z psychiatrą?
Diagnoza psychiatryczna. Na co zwraca uwagę psychiatra?
Czy wizyta u psychiatry jest anonimowa?
Kiedy psychiatra, a kiedy psycholog?
Chociaż zarówno psychiatra, jak i psycholog specjalizują się w zdrowiu psychicznym, mają nieco inne kompetencje. Pierwszy z nich jest lekarzem. To daje mu prawo do diagnozowania, ustalania indywidualnego planu terapeutycznego, ordynowania leków, zlecania badań diagnostycznych oraz kierowania na leczenie szpitalne. Natomiast psycholog opiera pracę z Pacjentem na rozmowie, testach psychologicznych, a także na różnego rodzaju technikach i metodach pozwalających wejrzeć w stan psychiczny człowieka, zrozumieć go i zniwelować jego negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Udaj się na konsultację z psychiatrą, jeżeli:
- doświadczyłeś traumy,
- masz natrętne myśli lub myśli samobójcze,
- boisz się wychodzić z domu lub unikasz kontaktów z ludźmi,
- lęk utrudnia lub uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie (np. pracę, uczenie się),
- cierpisz na bezsenność z powodu stresu,
- słyszysz głosy lub masz halucynacje,
- obniżony nastrój często nawraca lub przeplata się ze stanami euforii.
Bardzo często psychiatra kieruje Pacjenta do psychologa i odwrotnie. W wielu przypadkach terapia farmakologiczna jest tylko elementem planu leczenia, a jej uzupełnieniem jest psychoterapia.
Umów wizytę u psychiatry
w poradni PUROMED