Osoby potrzebujące pomocy psychiatrycznej mogą skonsultować się z lekarzem w poradni medycznej lub online. Coraz większą popularnością cieszą się także wizyty domowe psychiatry. Taka forma jest bardzo wygodna dla Pacjentów oraz daje duże poczucie komfortu, bezpieczeństwa i intymności. Dowiedz się, jaki rodzaj konsultacji psychiatrycznej jest najlepszy dla Ciebie. Wizyta u psychiatry jest zalecana wszystkim osobom, które odczuwają dyskomfort psychiczny. Wśród niepokojących objawów można wymienić m.in. obniżenie nastroju, drażliwość, lęk, niepokój, napięcie emocjonalne, wahania nastroju, poczucie winy, natrętne myśli, brak odczuwania przyjemności, zmiany w codziennej aktywności, myśli samobójcze, autoagresję. Do wskazań zaliczają się także doświadczenie traumy, utrata bliskiej osoby lub inne trudne doświadczenia życiowe. Pamiętaj, że konsultacja psychiatryczna nie jest powodem do wstydu, a uzyskanie specjalistycznej pomocy jest niezbędne, aby poczuć się lepiej.

Jak skonsultować się z psychiatrą?

Jeżeli potrzebujesz konsultacji psychiatrycznej, masz kilka możliwości. Dostępne są następujące formy spotkania z psychiatrą:

Stacjonarna konsultacja z psychiatrą

To najbardziej powszechna forma pomocy psychiatrycznej. Wizyta stacjonarna odbywa się w poradni psychiatrycznej. Gabinet lekarski jest przygotowany w taki sposób, abyś czuł przytulną, bezpieczną i intymną atmosferę.

Wizyta domowa psychiatry

Wizyta domowa psychiatry to forma pomocy, w której specjalista udaje się do Twojego miejsca zamieszkania i tam przeprowadza z Tobą rozmowę, stawia diagnozę i planuje leczenie. Znane otoczenie to duże ułatwienie dla osób, które się krępują lub nie mogą samodzielnie dotrzeć do poradni.

Konsultacja online z psychiatrą

Teleporada psychiatryczna ma formę rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji. Umożliwia to otrzymanie niezbędnej pomocy z każdego miejsca na świecie. W umówionym terminie lekarz dzwoni na podany przez Ciebie numer telefonu i przeprowadza rozmowę, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje do postawienia diagnozy i zaplanowania leczenia.

Pomoc psychiatryczna – którą formę pomocy wybrać?

Formę konsultacji psychiatrycznej dopasuj do swoich możliwości i samopoczucia. Jeżeli wychodzenie z domu sprawia Ci trudność, odczuwasz silny lęk, jesteś chory, masz problemy z dotarciem do poradni, potrzebujesz większej intymności i anonimowości, wybierz spotkanie online lub domowe wizyty psychiatry. Teleporada sprawdzi się również w przypadku, gdy mieszkasz za granicą. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o tym, jaką formę pomocy wybrać i nikt nie może Ci jej narzucić.

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Konsultacja psychiatryczna w poradni, rozmowa online lub domowa wizyta psychiatry w zasadzie nie różnią się od siebie i przebiegają podobnie. Inne jest jedynie otoczenie, co może mieć istotne znaczenie dla samopoczucia Pacjenta.

Wizyta u psychiatry opiera się na rozmowie. Specjalista zadaje pytania dotyczące odczuwanych przez Ciebie objawów, Twojego samopoczucia psychicznego i fizycznego, sytuacji życiowej, ogólnego stanu zdrowia i historii rodzinnej. Spotkanie przebiega w spokojnej atmosferze. Udzielane odpowiedzi i zgłaszane problemy nie są w żaden sposób oceniane, komentowane czy wyśmiewane. Na podstawie uzyskanych informacji psychiatra stawia diagnozę, planuje leczenie oraz może wystawić zwolnienie lekarskie.

Czego nie mówić u psychiatry?

Pamiętaj, że w procesie diagnozy i leczenia psychiatrycznego podstawą jest szczerość. Niektóre kwestie poruszane przez psychiatrę mogą być dla Ciebie trudne, wstydliwe lub bolesne. Jednak nie możesz zatajać prawdy na temat swojego samopoczucia lub zdrowia.

Czy na pierwszej wizycie u psychiatry dostaje się leki?

Podczas pierwszej wizyty psychiatrycznej lekarz zbiera dokładny wywiad chorobowy, stawia diagnozę i opracowuje plan leczenia. Jeżeli psychiatra uzna to za konieczne, przepisze leki i wyda na nie receptę.

Jak przygotować się do konsultacji z psychiatrą?

Konsultacja z psychiatrą nie wymaga żadnych przygotowań. Możesz wcześniej zastanowić się, jakie kwestie chcesz omówić ze specjalistą. Jeżeli przyjmujesz leki na stałe, przygotuj ich listę. Miej przy sobie dokumentację medyczną z wcześniejszego leczenia psychiatrycznego lub psychologicznego.

Ile trwa rozmowa z psychiatrą?

Czas trwania wizyty psychiatrycznej jest indywidualny dla każdego Pacjenta. Zwykle jest to zwykle to 20-30 minut, ale zdarzają się także dłuższe konsultacje.

Diagnoza psychiatryczna. Na co zwraca uwagę psychiatra?

Podstawą do postawienia diagnozy psychiatrycznej jest rozmowa. Psychiatra może wspomagać się różnego rodzaju testami i kwestionariuszami, które pozwalają ocenić ogólny stan psychiczny oraz obecność i natężenie objawów. Ważne jest to, jak się czujesz, jakie masz trudności i jakie emocje Ci towarzyszą. Lekarz zwraca uwagę nie tylko na samopoczucie i objawy psychiczne, ale również na zdrowie fizyczne. Może wykonać podstawowe pomiary parametrów życiowych (np. ciśnienie tętnicze krwi), a także skierować Cię na konsultacje z innymi specjalistami i badania diagnostyczne.

Czy wizyta u psychiatry jest anonimowa?

Przed konsultacją z psychiatrą zostaniesz poproszony o przedstawienie dokumentu tożsamości w celu prowadzenia niezbędnej dokumentacji medycznej. Lekarz będzie znał Twoje imię i nazwisko. Te dane, a także tematy poruszane ze specjalistą, diagnoza, plan terapii i wszystkie inne informacje są niedostępne dla osób postronnych. Psychiatra jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lekarskiej.

Kiedy psychiatra, a kiedy psycholog?

Chociaż zarówno psychiatra, jak i psycholog specjalizują się w zdrowiu psychicznym, mają nieco inne kompetencje. Pierwszy z nich jest lekarzem. To daje mu prawo do diagnozowania, ustalania indywidualnego planu terapeutycznego, ordynowania leków, zlecania badań diagnostycznych oraz kierowania na leczenie szpitalne. Natomiast psycholog opiera pracę z Pacjentem na rozmowie, testach psychologicznych, a także na różnego rodzaju technikach i metodach pozwalających wejrzeć w stan psychiczny człowieka, zrozumieć go i zniwelować jego negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Udaj się na konsultację z psychiatrą, jeżeli:

  • doświadczyłeś traumy,
  • masz natrętne myśli lub myśli samobójcze,
  • boisz się wychodzić z domu lub unikasz kontaktów z ludźmi,
  • lęk utrudnia lub uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie (np. pracę, uczenie się),
  • cierpisz na bezsenność z powodu stresu,
  • słyszysz głosy lub masz halucynacje,
  • obniżony nastrój często nawraca lub przeplata się ze stanami euforii.

Bardzo często psychiatra kieruje Pacjenta do psychologa i odwrotnie. W wielu przypadkach terapia farmakologiczna jest tylko elementem planu leczenia, a jej uzupełnieniem jest psychoterapia.

Umów wizytę u psychiatry
w poradni PUROMED

Kto może skorzystać z domowych wizyt psychiatry?
Marcin Wlazłowski Psychiatra PUROMED
Artykuł powstał we współpracy z lek. Marcinem Wlazłowskim. lek. Marcin Wlazłowski – psychiatra